E premte, 24 Shtator, 2021
24.5 C
Tirana

Mjekët i kërkojnë Navalnyt të ndalë menjëherë grevën e urisë

Mjekët privatë të kritikut të Kremlinit Aleksei Navalny i kanë bërë thirrje atij që t’i japë fund krizës së urisë sa më shpejt që është e mundur.

Navalny ka refuzuar ushqimin në burg tash e tri javë.

Kardiologu Yaroslav Ashikhmin dhe katër mjekë tjerë, kanë thënë përmes një deklarate se janë duke i kërkuar Navalnyt “që menjëherë të ndalë grevën e urisë, që ta ruajë jetën dhe shëndetin”.

“Nëse greva e urisë vazhdon edhe pak më gjatë, ne thjesht nuk do të kemi kë ta trajtojmë”, kanë thënë mjekët në deklaratën e publikuar nga Mediazona, agjenci e pavarur e lajmeve në Rusi.

Më 31 mars, Navalny, 44-vjeçar ka hyrë në grevë të urisë, duke kërkuar kujdes të denjë shëndetësor për dhimbjet në shpinë dhe mpirjet e këmbëve dhe duarve.

Mjekët e tij kanë thënë se falë mbështetjes së madhe publike, Navalny është dërguar në një spital civil dhe ka pasur qasje në “diçka që duket si ekzaminim i pavarur”.

Fundjavën e kaluar, mjekët e Navalnyt kanë thënë se ai mund të vdesë “çdo minutë”.

Të mërkurën në mbrëmje, mijëra rusë kanë dalë për rrugë, pasi Perëndimi ka paralajmëruar se Kremlini do të përballet me “pasoja” në rast të vdekjes së Navalnyt.

Më shumë se 1,900 persona janë ndaluar në protestat e së mërkurën, sipas organizatës OVD-Info që vëzhgon protestat opozitare.

Në një postim në Instagram, Navalny ka thënë se ka qenë plot me “krenari dhe shpresë”./REL/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Mbretëria” e Kozakut, si kërcënim për një gjeneratë

Nga: Mentor Kikia Njëri që u quajtka Kozak, qenka shpallur mbreti i Instagramit dhe Tik-Tokut. Por një tjetër që u quajtka Fabio, mesa duket pretendent...

“Mbreti i Instagramit” në sherr me “mbretin e burgut”, “lufta” për famë

Rrjetet sociale janë kthyer në “ushqimin” e përditshëm të rinisë. Aty mund të gjesh video argëtuese, edukuese, por në të shumtën e rasteve rinia...

E kemi ditur gabim, ja çfarë ngjyre ka në të vërtetë Dielli

Nga Dr. Alastair Gunn Sigurisht që nuk ka ngjyrën e verdhë, që endeshin zakonisht në librat tuaj shkollorë. Dielli lëshon dritë në një gamë të...

Të isha socialist, do gëzohesha pafund kur Berisha e baltos Bashën kësisoj…

Nga: Artur Zheji Vetëm pak kohë më parë nuk mund të mendohej kurrë kjo që po ndodh këto kohë, edhe sikur të futeshin në punë...

“Zëri i Amerikës” shkruan për rigjykimin e Fatmir Mediut

Në Shqipëri, Gjykata e posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar u shpreh sot në favor të gjykimit të ish ministrit të...