E enjte, 21 Janar, 2021
10 C
Tirana

Miratohet në Këshillin Bashkiak, nga sot Ura Vajgurore do të quhet Dimal

Bashkia e Urës Vajgurore ka ndryshuar emrin. Nga sot e tutje ajo do të quhet Dimal. Vendimi është marrë sot në mbledhjen e Këshillit Bashkiak, ku është votuar ndryshimi i emrit.

Bashkia e Urës-Vajgurore do mbaj emrin e Dimalit, ndonëse prej sistemit komunist është quajtur Urë-Vajgurore, pasi kjo qytezë prodhonte lëndën djegëse “vajgurin”.

Propozimi për ndryshimin e emrit ka ardhur nga vetë banorët dhe disa intelektualë të zonës, dhe ideja e këtij emërtimi erdhi pas zbulimit të qytetit antik të periudhës Ilire “Dimal”, rrënojat e të cilit u zbuluan në kodrën e qytetit të Urës-Vajgurore.

Pas propozimeve të bëra, mësohet se Bashkia është konsultuar me qytetarët nëpërmjet shumë takimeve të organizuara me ta, ku është vërejtur dëshira unanime për ndryshimin e emrit. Ndryshimi i emrit bëhet edhe për ta kthyer qytetin tashmë afër rrënojave të qytetit antik, në një destinacion turistik, kulturor dhe arkeologjik.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sondazhi/ PS do të fitonte zgjedhjet nëse do të mbaheshin sot

Nëse zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do të zhvilloheshin sot, një sondazh i Euronews Albania në bashkëpunim me kompaninë prestigjioze MRB, zbuloi se 41.8...

Berisha bën deklaratën e fortë për 21 janarin: Rama meriton burg të përjetshëm

Ish-kryeministri Sali Berisha, u shpreh se nisja e hetimeve të ngjarjes së 21 janarit 2011 po bëhet nga kryeministri aktual Edi Rama për arsye...

Covid/ Manastirliu tregon se kur do të kryhet vaksinimi i të gjithë popullatës

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, tha në emisionin “Opinion” se ekzistojnë tre skenarë për vaksinimin e të gjithë popullatës me vaksinën ndaj COVID- 19. Sipas...

“Berisha fshehu provat, Rama zhgënjeu”, Hoxha: 21 janari, krim shtetëror

Gazetari Artan Hoxha, ditën e sotme ka folur sërish në lidhje me ngjarjen e 21 janarit të 10 viteve më parë, ku të vrarë...

Sali Berisha kujton 21 janarin e vitit 2011: Ja pse qëlloi garda

Ish-kryeministri Sali Berisha ka dhënë versionin e tij të ngjarjes së 21 janarit 2011, ku pas protestave të dhunshme para kryeministrisë mbeten të vrarë...