E shtunë, 11 Korrik, 2020
23 C
Tirana

Mijatoviq: Mbyllni kampin në Vuçjak ose migrantët do ndërrojnë jetë

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Migrantët e vendosur në një kamp në Bosnje dhe Hercegovinë kanë filluar një grevë urie, pasi një zyrtare e lartë evropiane për të drejtat e njeriut paralajmëroi se objekti i përkohshëm duhet të mbyllet menjëherë, ose “njerëzit do të fillojnë të vdesin”.

Më 3 dhjetor, gjatë një vizite në kampin e Vuçjakut afër Bihaqit, Dunja Mijatoviq, përfaqësuese e lartë për të drejtat e njeriut në Këshillin e Evropës, kritikoi kushtet në kamp, të cilat pritet të përkeqësohen gjatë muajve të ardhshëm të dimrit.

“Ky është një turp për Bosnje dhe Hercegovinën. Si një boshnjake, unë kam turp për shkak të situatës në Vuçjak”, tha Mijatoviq.

Në kampin e Vuçjakut, i ndërtuar në lokacionin e një ish deponie, aktualisht gjenden rreth 600 migrantë. Aty nuk ka energji elektrike ose ujë të rrjedhshëm.

Bashkimi Evropian i ka dhuruar Bosnjës më shumë se 36 milionë euro ndihmë.

Shumica e migrantëve janë vendosur në pjesën veriperëndimore të Bosnjës, e cila kufizohet me vendin anëtarë të BE-së, Kroacinë, duke bërë që autoritetet lokale të kërkojnë nga pjesët tjera të vendit, të ndajnë barrën e migrantëve.

Mijatoviq tha se bisedimet për këtë çështje do të zhvillohen me zyrtarët rajonal, si dhe me qeverinë në Sarajevë, në fund të javës.

Rreth 50.000 migrantë kanë shkuar në Bosnje që nga viti i kaluar, duke paraqitur presion shtesë mbi vendin e varfër të Ballkanit.

Qeveria në Sarajevë, e përfshirë vazhdimisht nga grindjet etnike, nuk ka arritur të adresojë çështjen e migrantëve.

Në mes të muajit nëntor, grupi “Mjekët pa Kufij” thanë se kampi i improvizuar i refugjatëve nuk i plotëson standardet themelore të jetesës dhe është një “vend i rrezikshëm e çnjerëzor”.

Migrantët janë kryesisht nga Lindja e Mesme dhe synojnë që përmes Bosnjës, të kalojnë në Kroaci, dhe më pas në vendet perëndimore. /REL

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...