E diel, 17 Tetor, 2021
17.5 C
Tirana

Migrena, ndryshimet që pësojmë nga kjo dhimbje

Dhimbja e kokës është një shqetësim i madh, por dhimbja nga migrena është paralizuese. Duke lënë mënjanë dhimbjen e fortë të kokës, migrena shoqërohet gjithashtu edhe me simptoma të tjera të çuditshme. Ata të cilët kanë një dhimbje të tillë e dinë se në ato çaste ndjesia e syve merr një përmasë të pazakontë si dhe krijohet një aftësi nuhatëse jo normale. Por, cilat janë simptomat qe duhet të dimë për migrenën.

1-Vizione të paqarta

Mund të keni momente gjatë të cilave ju duket se shihni fasha drite, që mund të jenë gati-gati verbuese, të cilat në fakt janë rezultat i një iluzioni vizual që ndodh brenda trurit tuaj. “Është si një pyll në flakë, i cili digjet dhe e lë tokën të shkretë”, shprehet Mark Green drejtori i qendrës spitalore në New York. Green thotë se lobi optik i trurit aktivizon nervat dhe më pas rrëzohet jashtë, gjë që krijon fashat e dritës dhe më pas episodin e errësirës. “Ndonjëherë njerëzit mendojnë se është vetëm një sy ai që provon këtë ndjesi”, thotë Joseph Safdieh, neurolog në një tjetër qëndër spitalore në New York, “por është një iluzion i gabuar, pasi nëse provoni të zini me dorë syrin e majtë për shembull do të vazhdoni të shihni dritën më syrin e djathtë”, përfundon ai.

2-Marramendje

Shumë njerëz përjetojnë një marrje të tmerrshmë mendsh, një ndjesi sikur dhoma po rrotullohet aq shumë saqë ju duket sikur do të rrëzohen nëse nuk ulen. Shpesh këto marramendje, shoqërohen edhe me të përziera. Rastet e migrenës pothuajse përherë shoqërohen me marrje mendsh të forta.

3-Dhimbje therëse

Hulumtimet tregojnë se në disa momente aktivizohen disa nerva që ju bëjnë të ndjeni dhimbje aq therëse sa ju duket sikur ju shpojnë gjilpëra. Pas kësaj nervat shkojnë në përgjumje gjë që ju shkakton mpirje. Pra keni ndjesinë e shpimit therës, pas të cilit vjen një ndjesi mpirjeje që zakonisht ndjehet tek duart.

4-Ndjeshmëri e lartë në prekje

Ashtu sikurse kur digjemi nga dielli, në disa zona të caktuara shqisore, shkaktohet një dhimbje e mprehtë kur prekim dicka me dritë. Kjo gjendje shkaktohet nga enët e nxehta të gjakut, të cilat turbullojnë nervat dhe shkaktojnë dhimbje në tru dhe shpinë.

4-Fytyrë “qesharake”

Gjendja e fytyrës, gojës, gjuhës mund t’ju pengojë në të shprehur dhe t’ju njollosë ligjeratën. Gjithashtu mund të shfaqni vështirësi dhe në të kujtuarit e fjalëve. “Kjo gjë bëhet shqetësuese më pas, sepse mund të rrezikohet ose bëhet fjalë për tumor ne tru ose goditje të tij. Nëse shenjat janë këto, është e nevojshme dhe urgjente një konsultë me një mjek”, shprehet Alexander Mauskop, drejtor dhe themelues i “New York Headache Center”.

5-Aroma të pakëndshme

Aromat të cilat nuhasni, mund t’ju duken të rënda dhe ju shkaktojnë përzierje. Nuk jeni të vetmit, pothuajse të gjithë njerëzit që vuajnë nga migrena përjetojnë të njëjtën ndjeshmëri të tepruar nuhatëse. Një pjesë e trurit mbingarkohet në zonën e nuhatjes duke bërë dhe stomakun tuaj, më të ndjeshëm.

6-Ndjeshmëri e lartë ndaj diellit

Ekspozimi në ambjente shumë të ndritshme dhe me diell, nuk do t’ju ndihmonte të parandalonit dhimbjet. Ekspozimi ndaj diellit i jep sinjale nervave tuaj optikë, të cilët i dërgojnë sinjale trurit për të aktivizuar receptorët e dhimbjes. Mekanizmi është aq i fuqishëm saqë të verbërit që vuajnë nga migrena, e vuajnë tmerrsisht këtë./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...