E diel, 16 Janar, 2022
15.5 C
Tirana

Mianmar/ Forcat e sigurisë hapin zjarr ndaj protestuesve, deri tani 550 viktima

Forcat e sigurisë në Mianmar hapën zjarr kundër protestuesve anti-grusht shteti të shtunën, me një dhunë që një grup i të drejtave të njeriut tha se ka lënë të vdekur 550 civilë që nga marrja e pushtetit.

Nga ata, 46 ishin fëmijë, sipas Shoqatës së Ndihmës së Mianmar për të Burgosurit Politikë, ndërkohë rreth 2,751 njerëz janë arrestuar ose dënuar, shkruan The Guardian.

Kërcënimet e dhunës vdekjeprurëse dhe arrestimet e protestuesve kanë dështuar të shtypin demonstratat e përditshme në të gjithë Mianmarin duke kërkuar që ushtria të tërhiqet dhe të rivendosë qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike.

Grushti i shtetit përmbysi vitet e përparimit të ngadaltë drejt demokracisë në Mianmar, e cila për pesë dekada mbeti nën sundimin e rreptë ushtarak që çoi në izolim dhe sanksione ndërkombëtare.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...