E hënë, 27 Shtator, 2021
20.5 C
Tirana

‘Më mirë të vdisja, sa të kthehem në ISIS’, 22-vjeçarja bën kërkesën e papritur

Shamima Begum ka thënë se i vjen keq për anëtarësimin në Shtetin Islamik (IS), dhe thotë se ajo “do të preferonte të vdiste” se sa të kthehej në organizatën terroriste.

Duke folur për ‘Mirëmëngjes Britani të ITV-së’ nga një kamp sirian ku ajo po mbahet, 22-vjeçarja tha se “Nuk ka justifikim për vrasjen e njerëzve në emër të Zotit. Kërkoj ndjesë. Më vjen keq”.

Begum u largua nga Mbretëria e Bashkuar në moshën 15 -vjeçare, kur ajo dhe dy vajza të tjera udhëtuan për në Siri për t’u bashkuar me IS -in në shkurt 2015.

Të mërkurën, zonja Begum tha se u nis për në Siri pasi mendonte se “po bënte gjënë e duhur si myslimane”.

“Nuk doja të lëndoja askënd në Siri apo kudo tjetër në botë. Në atë kohë nuk e dija se ishte një kult vdekjeje, mendova se ishte një bashkësi islame”, shtoi ajo.

Nga shkurti 2019, zonja Begum ka qenë në kampin Al-Roj në Siri. ITV News i zbuloi zonjës Begum dy vjet më parë se i ishte hequr shtetësia britanike. Ajo po sfidon këtë vendim, dhe dëshiron që të lejohet të kthehet në Mbretërinë e Bashkuar për të ndjekur apelin e saj, por Gjykata Supreme e ka parandaluar këtë.

Gjatë intervistës së saj, Begum i bëri thirrje Boris Johnson, duke i kërkuar atij që ta lejojë atë të hyjë përsëri në Mbretërinë e Bashkuar dhe të gjykohet.

“Ju jeni duke luftuar qartë me ekstremizmin dhe terrorizmin në vend. Unë dua të ndihmoj me këtë, duke treguar përvojën time me këta ekstremistë, çfarë thonë ata dhe si i bindin njerëzit të bëjnë atë që bëjnë”, tha ajo.

Sajid Javid, i cili si sekretar i brendshëm në vitin 2019 mori vendimin për të hequr shtetësinë e zonjës Begum, tha se ai qëndron pranë zgjedhjes së tij.

Duke folur për ITV News të mërkurën, Javid tha se ishte “vendimi absolutisht i drejtë”.

“Kur pashë atë që bëra dhe informacionin që mora nga këshilltarët e mi dhe agjencitë tona të inteligjencës, ishte një vendim shumë i qartë”, ai shtoi.

Sajid Javid i qëndron vendimit të tij, për të hequr shtetësinë e zonjës Begum.

Begum pranoi se mund të jetë e vështirë për disa britanikë që ta falin atë, pasi ata kanë jetuar “nga frika e ISIS dhe kanë humbur të dashurit e tyre”.

“Por unë gjithashtu kam jetuar në frikën e ISIS dhe gjithashtu kam humbur të dashurit”, tha ajo. Që nga largimi nga Britania e Madhe, zonja Begum ka pasur tre fëmijë, të gjithë kanë vdekur para se të mbushin moshën dy vjeç.

“Unë nuk e di se si ata vdiqën”, tha ajo. “Disa njerëz më thanë se kishin infeksion të mushkërive, ndoshta ishte ajri që ata po merrnin frymë nga bombat”.

Burimi i lajmit: ITV. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...