E mërkurë, 20 Janar, 2021
3 C
Tirana

Mbyllja e llogarisë së Trump, Merkel: Të vendosin ligjet për lirinë e fjalës

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka reaguar në lidhje me mbylljen e llogarisë së Donald Trump nga Twitter. Merkel e ka cilësuar këtë si një vendim problematik.

Zëdhënësi i Merkel, Steffen Seibert, ka thënë se qeveria amerikane duhet të ndjekë drejtimin e Gjermanisë në miratimin e ligjeve që kufizojnë nxitjen në internet, në vend që ta lërë atë në platforma të tilla si Twitter dhe Facebook për të hartuar rregullat e tyre.

Gjithashtu, sipas tij liria e mendimit është një e drejtë themelore.

“Twitter mban përgjegjësi të madhe për komunikimin politik që nuk helmohet nga urrejtja, nga gënjeshtrat dhe nga nxitja e dhunës. Kjo e drejtë themelore mund të ndërhyhet, por sipas ligjit dhe brenda kornizës së përcaktuar nga ligjvënësit jo sipas një vendimi nga menaxhmenti i platformave të mediave sociale. Parë nga ky kënd, Kancelarja e konsideron problematike që llogaritë e presidentit amerikan tani janë bllokuar përgjithmonë,”-ka thënë ai.

Twitter pezulloi përgjithmonë tre ditë më parë llogarinë e Donald Trump, pas protestave të dhunshme të zhvilluara në 6 janar, ku 5 persona humbën jetën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Gol i “çmendur” në Angli, portieri shënon nga porta në portë

Portieri i Njuport, Tom King, në Ligën e Dytë angleze, ka shënuar një gol të çmendur ditën e sotme, që po bën xhiron e...

Vr*sja e Santos, dëshmitari: Ekzekutori më drejtoi armën, polici u fsheh

Në grahmat e fundit, bankieri përpiqet me sa mundet ti largohet rrezes së armës siç duket nga kamerat e sigurisë. Por, vrasësi dukej një...

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në...

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...