E martë, 26 Maj, 2020
17 C
Tirana

Mbretëria e Bashkuar vendos të rihapë kufijtë, por me një kusht

Më të lexuarat

Budina paralajmëron surpriza për nesër: Dy dosje të reja në SPAK

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit u zhvendos pasditen e sotme në Kukës, ku po mbledh firmat për peticionin për rindërtimin e Teatrit. Ata kanë...

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

Presidenti austriak thyen masat kufizuese, kapet ‘mat’ nga policia në restorant

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen është kapur nga policia bashkë me gruan e tij, Doris Schmidauer, në një restorant në Vjenë teksa...

Ndahet nga jeta ish-kreu i PD-së në Mirditë/ Basha: Drejtues i shkëlqyer vendor

Kreu i PD-së, Lulzim Basha bën me dije se është ndarë nga jeta ish-kryetari i Partisë Demokratike në Mirditë, Preng Toma. Përmes një postimi në...

Letra / Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit i kujton kontratën Bashës

Në adresë të kryedemokratit Basha, Aleanca për Mbrotjen e Teatrit i ka dërguar sot një letër publike, ku i kujton marrëveshjen që ka nënshkruar...

Njihuni me 7 “ekspertët” që firmosën për prishjen e Teatrit Kombëtar

Dy vite më parë kur bashkia e qeveria sapo kishin nisur procedurat për prishjen e Teatrit Kombëtar, Ministria e Kulturës, që asokohej drejtohej nga...

DETAJET/ Grabitja e milionëve në makinën e biznesmenit, autorët përdorën bllokues valësh

Tashmë është zbardhur e gjithë dinamika e plotë e grabitjes së një shume të majme pak ditë më parë, ndaj një biznesmeni në Tiranë....

Pronarja e biznesit: I hoqa bllokun Ramës në rrjetin social, doja të shihja a do e hapja dyqanin

Kryedemokrati Basha vijon të takojë bizneset, ndërsa shpesh është shprehur se po përjetojnë një tjetër krizë nga COVID-19. Sot ai është takuar me disa...

Ambulanca del nga rruga, ndërron jetë pacienti që po transportohej drejt Tiranës

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur së fundmi në fshatin Krutje, Fier. Policia bën me dije se një ambulancë që po transportonte një pacient drejt...

“Ky investim do të punësojë një numër të konsiderueshëm njerëzish”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama bën me dije se po përfundon fabrika e re agropërpunuese e përgatitjes së esencës së frutave dhe prodhimin prej tyre të...

Edhe pse vijon të mbetet një nga vendet që shënon më shumë viktima në Evropë, Mbretëria e Bashkuar ka marrë vendimin për të rihapur kufijtë e saj.

Sipas mediave britanike, duke filluar nga data 8 qershor do të lejohen udhëtimet hyrëse dhe dalëse nga vendi.

Por për të gjithë udhëtarët, Britania do të vendosë karantinë të detyruar për të parandaluar një valë të dytë koronavirusi. Çdokush që hyn apo kthehet në Britani do të jetë i detyruar të qëndrojë në karantinë 14-ditore.

Autoritetet vendase shprehen se ky vendim është marrë pasi shihet një rënie e kurbës. Por pavarësisht kësaj, MB vijon të jetë një ndër shtetet që regjistron numrin më të lartë të viktimave brenda një dite.

Lexo edhe :   Mali i Zi vendos të rihapë kufijtë

Mbretëria e Bashkuar shënon numrin e dytë më të madh të vdekjeve nga koronavirusi në botë (36,393), pas SHBA-ve (97,014).

Me mbi 254 mijë raste të konfirmuara pozitive, MB renditet e pesta në botë për numrin më të lartë të personave të infektuar, pas SHBA-ve, Rusisë, Brazilit dhe Spanjës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kina kërcënon Shtetet e Bashkuara për Hong Kongun

Kina kërcënoi të hënën se do të ndërmarrë kundërmasa ndaj Shteteve të Bashkuara nëse ndëshkohet për planet për të vendosur një ligj të ri...

Emërimet në Kushtetuese dhe “Antishpifja”/ Komisioni i Venecias cakton datën e sesionit plenar

Komisioni i Venecias ka caktuar datat 18 dhe 19 qershor për sesionin plenar, pas ndërprerjs për shkak të koronavirusit. Në këtë sesion pritet të shqyrtohet...

Mali i Zi vendos të rihapë kufijtë

Kryeministri Dushko Markoviq bën me dije se Mali i Zi do të rihapë kufijtë e tij me vendet që plotësojnë kriteret e Institutit të...

Tryeza e Reformës Zgjedhore, çfarë pritet të diskutohet sot

Pas një pezullimi dy javor për shkak të çështjes së Teatrit, pritet që të rinisë sot puna në tryezën për Reformën Zgjedhore. Përfaqësuesit e Këshillit...

VIDEO/ Zaptoi pronën publike në plazh dhe ndërtoi pa leje, arrestohet 66-vjeçari

Një 66-vjeçar është arrestuar në Durrës, pasi akuzohet për zaptim të pronës publike dhe ndërtim pa leje. Gjatë kontrollit, policia ka konstatuar se ai kishte...
WhatsApp KONTAKTO TT