E premte, 28 Janar, 2022
4.5 C
Tirana

“Mbi 20 deputetë fshehën pasuritë”, Kreu i ILDKPI: Ja si u zbuluan

Mbi 20 deputetë të Kuvendit të Shqipërisë kanë fshehur pasuritë. Shkëlqim Ganaj, kreu i Inspektoratit të Lartë të Kontrollit dhe Deklarimit të Pasurive, konfirmon shifrën për A2 CNN dhe thotë, se ata kanë ushtruar mandatin kryesisht viteve të fundit.

“Jo një, por ka disa raste, të cilat janë referuar Prokurorisë, organeve të specializuara të hetimit tatimor, Drejtorisë së Policisë së Shtetit dhe Drejtorisë së Përgjithshme të Parandalimit të Pastrimit të Parave. I përkasin te gjitha krahëve politikë. Mund të jenë mbi 20 raste. Janë zbuluar gjatë verifikimeve të 3-4 viteve të fundit”, tha Ganaj.

Në kuadër të reformës në drejtësi, ILDKPI duhet të verifikonte brenda 2018-s pasuritë e 140 deputetëve të rinj të dalë nga zgjedhjet e 2017-s.

Procedurat manuale të verifikimit, do të zhduken brenda 2020-s. Pas përpunimit të informacionit, deklaratat e pasurive të 3000 zyrtarëve do të publikohen online në faqen e Inspektoratit.

“Komisioni Europian po përfundon progres-raportin për 2018, në të cilin ne do të shtjellojmë dhe pasqyrojmë përpjekjet që ka bërë Shqipëria kundër korrupsionit. Iniciativa e ditës së sotme do të jetë pjesë e këtij raporti. Sepse do ta bëjë verifikimin më të shpejtë e transparent. Pasi deklaratat e pasurive të publikohen te gjithë do të kenë mundësi të shohin sat ë ndershëm janë zyrtarët e tyre”, u shpreh Luigi Soreca.

Sistemi elektronik për deklarimin e interesave private të të zgjedhurve dhe nëpunësve të lartë publik u financua nga BE dhe USAID./A2CNN

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

O mosmirënjohës, Berisha ju bëri njerëz ju nuk i jepni as dorën

Nga: Nikoll Lesi Sot shkoi në parlament, pas 4 muajve mungesë prej “Foltores”, ish-kryeministri Berisha. Foli, trazoi, turbulloi qetësinë e parlamentit dhe iku. Por ajo që...

Tr*toli në banesën e të vëllait, Agron Duka: Jam trembur shumë

Kreu i PAA-së, Agron Duka, ka shprehur shqetësimin pas shpërthimit të tritolit në shtëpinë e Armand Dukës, duke vënë në dukje se është i...

Zyrtari i DASH mesazh Berishës: Një i korruptuar s’mund të jetë fytyra e PD

Zv/Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Gabriel Escobar, thekson se një person i shpallur "non grata" për korrupsion, nuk mund të jetë fytyra e PD-së....

Mesazhet e Nokës me Nikollën e Manjën/Alibeaj: “Foltorja” bashkëpunon me Ramën

Në seancën e djeshme plenare të zhvilluar në Kuvend, mediat kanë kapur bisedat nga celulari i deputetit demokrat Flamur Noka, që ka zhvilluar në...

“Non grata”, Berisha: Kam bindjen se SHBA do ta korrigjojë gabimin

Për Berishën, deklarimi “non grata” nga ana e SHBA-së, është i bazuar në shpifje. Në emisonin "Opinion" në Tv Klan, Berisha ka deklaruar se...