Aktualitet

Masakra e Reçakut/ Meta: Me dhimbje të madhe nderuam kujtimin e 45 civilëve


               Publikuar në : 17:37 - 15/01/20 M D

Presidenti Ilir Meta ka reaguar ditën e sotme lidhur me Masakrën e Reçakut.

Meta në një postim në rrjetin social Facebook, shkruan se “me dhimbje të madhe, respekt e mirënjohje të thellë nderuam sot kujtimin e 45 civilëve të pafajshëm që humbën jetën në Masakrën e Reçakut”.

Reagimi i plotë i Kreut të Shtetit: “Në Ditën e Përkujtimit të Gjenocidit ndaj Shqiptarëve në Kosovë, me dhimbje të madhe, respekt e mirënjohje të thellë nderuam sot kujtimin e 45 civilëve të pafajshëm që humbën jetën në Masakrën e Reçakut, si dhe të gjitha viktimat e martirët e krimeve monstruoze të forcave serbe në Kosovë, simboli i një sakrifice tejet sublime të rrugëtimit të këtij shteti drejt lirisë dhe pavarësisë.

Masakra e Reçakut, nuk duhet harruar, si domosdoshmëri për të mos lejuar përsëritjen e saj në të ardhmen.

Dhe ne do t’i kujtojmë gjithmonë, jo vetëm jetët e humbura dhe sakrificat e tyre, por edhe gjithë këto të vërteta të patundura mbi të cilat ndërtohet një bashkëjetesë në paqe, e fortë dhe e qëndrueshme, në rajonin tonë.

Rroftë e ardhmja europiane e Kosovës që qëndron e patundur mbi këto sakrifica!”

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT