E mërkurë, 28 Tetor, 2020
16 C
Tirana

“Marshim absurd”, Rama i prerë: Nuk ka shans të preket qeveria

Më të lexuarat

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Kodi Zgjedhor/ Venecia i kthen përgjigje Metës: Do e shqyrtojmë në dhjetor

Presidenti i Komisionit të Venecias, i ka dërguar një letër Presidentit Ilir Meta, lidhur me kërkesën e këtij të fundit për të dhënë një...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

“Do përjetojmë situatën e Italisë”, mjekja shqiptare në Gjermani jep alarmin

Sikundër Franca, edhe Gjermania pritet të ashpërsojnë masat e kufizimit, teksa rritet numri i të infektuarve me koronavirus nëpër Evropë. Mjekja Marsela Ceno, e...

Bum infektimesh/Franca merr vendimin ekstrem, në karantinë për të paktën 1 muaj

Franca ndodhet mes pesë vendeve më të goditura në botë nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, Franca ka regjistruar 33.417 raste të reja...

Të rinjtë përplasen me policinë, çfarë ndodhi mbrëmë në Tiranë (VIDEO)

Mbrëmjen e djeshme në Tiranë ka ndodhur një përplasje mes efektivëve të policisë, dhe tre të rinjve. "Ora News" ka publikuar pamjet e efektivëve të...

Mbi 30 milionë kinezë banojnë ende në shpella, ja cila është arsyeja

Rreth 30 milion kinezë jetojnë ende në shpella. Dhe mbi 100 milionë të tjerë banojnë në shtëpi me një ose më shumë mure të...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Video/ Ekzekutohet me raketë ministri i Mbrojtjes në Armeni

Përshkallëzohet lufta mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Mediat botërore raportojnë se është ekzekutuar me raketë ministri i Mbrojtjes i rajonit separatist armen të Artsakh. Siç shihet dhe...

Kryeministri Edi Rama në një takim me gazetarët ka komentuar marshimin opozitarë që u mbajt një ditë më parë në katër institucionet e inkriminuara në Tiranë sipas tyre. Me tone të ashpra Rama e quajti një marshim absurd dhe se me këtë mënyrë nuk rrëzohet qeveria, po ashtu u shpreh i prerë se nga këto veprime mund të preken shumë gjëra, por vetëm qeveria jo.

Rama po ashtu foli edhe për të arrestuarit ku u shpreh se ata do ti bëjnë disa pyetje vetes para se të marrin përsipër të bëjnë veprime të dhunshme, e kjo për faktin se në darkë ata që drejtojnë pasi lenë mikrofonët shkojnë dhe flenë në shtëpitë e tyre.

“Goditjet e djeshme mbi Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë dhe Parlamentit kërcënuan jetën e uniformave blu, duke u krijuar plagë të lehta. Ishte një xhiro dëshpërimi të atyre që ikën nga Parlamenti, që krijoi presion tek banorët dhe kalimtarët, një marshim absurd.

As me marshime nuk rrëzohet qeveria, nuk janë molotovi, kapsollat apo çdo gjë e tillë për të marrë pushtetin. Por vetëm ndikon në prishjen e imazhit të Shqipërisë tek të huajt.

Para se të vija këtu po diskutoja me një grup biznesmenësh, që ishin shumë të shqetësuar. Pasi menjëherë pas publikimit të atyre imazheve ka anulime të prenotimeve që kishin bërë turistët. Pra ka ndikim negativ në ekonomi. Ky është një shqetësim real, që në emër të gjithë atyre që thuhet jo vetëm që nuk sjellin investime, por i bëjnë keq Shqipërisë edhe shqiptarëve.

E vetmja pjesë që nuk ka shans të preket nga e gjithë kjo është qeveria dhe shumica qeverisëse. U bëj thirrje të gjithë atyre që u shkojnë nga pas këtyre udhëheqësve të verbuar dhe të trishtuar nga humbja, se nuk janë ata udhëheqësit e verbër që dëmtohet ekonomia e tyre familjare, nuk janë pushimet e tyre të verës që cenohen, as xhepat e tyre, por në radhë të parë jeni ju që i ndiqni pas.

Të arrestuarit e djeshëm janë njerëz të nxitur dhe të manipuluar për dhunë. Ata do ta pyesin veten pse e bëra, ca fitova, pse po e shkel ligjin, e do përballem me ndëshkimin që ligji jep në këto raste. Do përmirësohet jeta ime, ekonomia ime, jo s’ka shans, vetëm do përkeqësohet pozita ku jetojnë, ndërkohë që ata shkojnë flenë në shtëpitë e tyre pasi mbarojnë punë me mikrofonat. Është një pyetje që të gjithë duhet t’ia bëjnë vetes,” u shpreh Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Do jetë për 30 % të popullsisë”, eksperti tregon kur do vijë vaksina në vend

Shqiptarët dhe jo vetëm kërkojnë të dinë se kur do të dalë vaksina, për të mposhtur koronavirusin. Shifrat e të prekurve janë në rritje, duke...

Ja pse Greqia ruan prej 80 vitesh Ligjin e Luftës me Shqipërinë 

Çdo 28 tetor, Greqia kremton festën e saj më të rëndësishme kombëtare: Jo-në ndaj ultimatumit të Benito Musolinit për të kapitulluar, dhe luftën kundër...

A mund ta konsiderojmë të përfunduar tranzicionin në Shqipëri?

Nga: Adrian Civici Politologu Jacques Rupnik, një nga specialistët më të mirë e më të vlerësuar të problematikës së Evropës Qendrore e Lindore, duke analizuar...

“Luftë doni, luftë do të ketë!”, Patozi tregon prapaskenat e zgjedhjeve

Ish-deputeti i PD-së, aktualisht kryetar i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ka shpërndarë një shkrim të gazetës 'Rilindja Demokratike', ku ndodhen 4 personazhe që janë...

Rama nuk ndalet: Mbylleni grevën dhe ulemi qajmë hallin

Naftëtaret e Ballshit janë në ditën e 14-të të grevës së tyre. Nga ana tjetër, kryeministri Edi Rama vijon që të përsërisë thirrjen e...