E mërkurë, 5 Gusht, 2020
21 C
Tirana

Manjani: Ja pse nuk ikin ministrat teknikë

Më të lexuarat

Kosovë/ Në kulmin e pandemisë, infermierët dalin në protestë

Në kulmin e pandemisë, disa infermierë kanë dalë duke protestuar në Kosovë. “Kërkesa jonë, e drejtë dhe direkte është që nga 18 euro (për ndërrimin...

VIDEO/ Shpërthim masiv në Bejrut, shkatërrohen ndërtesa të tëra

Një shpërthim masiv ka tronditur ditën e sotme Bejrutin. Shpërthimi ka qenë aq i madh saqë ka shkatërruar ndërtesat që ndodheshin afër, duke ngritur...

Ish-deputeti i PS jep lajmin e mirë: Negativ pas 25 ditësh, do qëndroj në spital

Ish-deputeti i PS, Fatmir Toçi, ka njoftuar se ka fituar betejën me COVID-19 dhe pas 25 ditësh tamponi i fundit ka rezultuar negativ. Ai do...

Bilanci/ Shqipëria shënon një tjetër rekord të rasteve të reja me koronavirus

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 4 persona nga koronavirusi. Në spitalin infektiv kanë ndërruar jetë...

Zbulohet arsyeja e shpërthimit në Bejrut, raportohen të paktën 10 viktima

Mediat e huaja shkruajnë se të paktën 10 persona kanë humbur jetën, si pasojë e shpërthimit pasditen e sotme në Bejrut të Libanit. Sipas Ministrisë...

Ish-deputeti i PD-së largohet nga Shqipëria, me një detyrë të re në Irak

Në zgjedhjet e ardhshme, Partia Demokratike do të hyjë me një ekspert financash më pak. Sherefedin Shehu, ish-deputet i kësaj partie, dhe ish-zv.ministër i...

Pandemia/ Posta Shqiptare jep njoftimin e rëndësishëm për pensionistët

Posta Shqiptare ka dalë me një tjetër njoftim, duke marrë shkas nga situata kritike si pasojë e COVID-19. Në kuadër të parandalimit të radhëve...

Zbulohet pasuria e Edi Ramës dhe familjes së tij. Ja sa u shtuan të ardhurat gjatë vitit 2019

Kryeministri Rama e ka shtuar pasurinë personale dhe të familjes së tij me dy burime kryesore. Paga si kreu i qeverisë shqiptare dhe shitjet...

Djali sekret i Pablo Escobar zbulon ku i ka fshehur milionat Lordi i Kokainës

Roberto Sendoya Escobar është djali i parë i lordit të kokainës, Pablo Escobar. Ai ka zbuluar së fundmi se si është shpëtuar gjatë një përplasjeje...

Pandemia/ Epidemiologu: Ja si është vlerësuar Shqipëria nga OBSH

Epidemiologu i njohur Ilir Alimehmeti foli për pandeminë teksa tregoi se si është vlerësuar Shqipëria nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Vendi, sipas tij është vlerësuar...

Ylli Manjani, një nga figurat më të rëndësishme të LSI-së, ish ministër i Drejtësisë ka reaguar përmes një statusi në facebook në lidhje me qëndrimin në detyrë të ministrave të LSI dhe PD. Mes të tjerash ai ka thënë se deri në formimin e Këshillit të Ministrave pasardhës vendi nuk duhet të mbetet pa qeveri. Ndërkohë që mosmbledhja e qeverisë dhe vendimmarrja qarkulluese përbën paligjshmëri që bien ndesh me Kushtetutën.

Postimi i plotë:

Pse nuk mund të ikin ministrat.
——
Debati publik mbi qëndrimin ose jo në qeveri të ministrave të PD dhe LSI, bëhet shpesh në injorim total të Kushtetutës së Republikës.

Inati, mllefi apo edhe ndjenja e hakmarrjes politike është shumë më e fortë se arësyeja kushtetuese e funksionimit të shtetit.

Qeveria e dizenjuar në kushtetutë si një institucion që funksionon pandërprerje. Ajo mbidhet rregullisht për të diskutuar dhe vendosur ( shih nenet nga 96- 100 të kushtetutës), ashtu sikurse Kryeministri dhe ministrat vijojnë rregullisht pa ndërprerje detyrat e tyre.

Qëndrimi në detyrë për Kryeministrin dhe ministrat është detyrë! Shiheni cfarë shkruhet në nenin 106 të Kushtetutës:

“Neni 106Kryeministri dhe ministrat janë të detyruar të qëndrojnë në detyrë deri në formimin e Këshillit të Ministrave pasardhës.”

Pra qëllimi është të mos lihet vendi pa qeveri asnjë minut!

Formulat apo lëvizjet politike vijojnë punën e tyre, por vendi duhet të ketë qeveri. Askush nuk mund të braktisë detyrën kushtetuese! Kjo do të thotë se edhe nëse për arësye politke apo personale ministri jep dorëheqje, Ai/ajo është i detyruar të qëndrojë në detyrë derisa të vijë pasardhësi/sja. Kjo është detyrë kushtetuese!

Ministrat e PD dhe LSI mund të dorëhiqen për arësye politike (personalisht mendoj se duhet ta bëjnë një orë e më parë), por qëndrimi i tyre në detyrë është urdhër i Kushtetutës!

Qeveria aktuale siç e katranosi Kryeministri, ka nevojë për një kuorum minimal që të mblidhet e të funksionojë. Ministrat e PD dhe LSI janë shumica ndaj qëndrimi i tyre bëhet edhe më i detyrueshëm!

Por mos mbledhja e qeverisë dhe vendimmarrja e saj qarkulluese është kulmi i paligjshmërisë dhe i anti-kushtetushmërisë. Nuk ka askund asnje nen, paragraf apo qofte dhe një fjalë të vetme që të ligjërojë vendimmarrjen qarkulluese! Nuk ka!

Qeveria prandaj ka rregulla detyruese për qëndrimin në detyrë, pikërisht për të garantuar vendimmarrjen solide e solemne të saj!

Nëse dikush ndonjëherë do jetë i interesuar për të hetuar një shkelje të rëndë të Kushtetutë, duhet ta fillojë nga kjo qeveri që është në dhunim permanent të saj!

Ndërkohë njerëzit kontribojnë ose thjesht shohin spektaklin e kultit të individit që braktis qeverinë dhe Kushtetutën duke u shitur si shtetar! Kulmi!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Një investim strategjik”, Rama publikon pamjet nga projekti i rëndësishëm (VIDEO)

Kryeministri Rama e ka nisur ditën me prezantimin e një tjetër arritje të qeverisë që ai drejton. Kreu i qeverisë ka ndarë me ndjekësit në...

2.700 ton lëndë plasëse rrafshuan Bejrutin/ Babai fut fëmijën poshtë tavolinës gjatë shpërthimit

Dy shpërthime të përmasave të mëdha tronditën pasditen e së martës kryeqytetin libanez, Bejrut. Ngjarja e rëndë ndodhi pranë portit të kryeqytetit libanez, më...

Pamje të rënda/ Çfarë dihet deri tani për masakrën në Bejrut (FOTO-VIDEO)

Kryeqyteti i Libanit, Bejruti, u godit nga dy shpërthime në portin e qytetit, si pasojë e të cilëve kanë humbur jetën deri tani të...

Tragjedi në Bejrut/ Njerëz të gjakosur, gjithçka e shkatërruar. Trump: Mund të ketë qenë një sulm

Në një konferencë për media në Shtëpinë e Bardhë, presidenti amerikan Donald Trump, tha se shpërthimi masiv në Bejrut të Libanit mund të ketë...

Pogradec/ Shpërthen bombola e gazit, pronari dërgohet me urgjencë në spital

Në orët e para të ditës, një bombol gazi ka shpërthyer në qytetin e Pogradecit, ku ka mbetur i plagosur pronari. Rreth orës 06:00 të...