E diel, 20 Shtator, 2020
19 C
Tirana

Lul Basha, ose versioni i një lideri si “fluger” politik

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vetvrasjet te ‘Shefqet Ndroqi’, neurologu nga Amerika u bën thirrje mjekëve shqiptarë

Gentian Toshkezi, neurokirurgu shqiptar në spitalin e Filadelfias, foli lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Ai u ndal te rastet e...

Greqi: Cikloni ‘Ianos’ shkakton viktimën e parë

Greqia po përjeton një tmerr të vërtetë teksa është goditur nga cikloni 'Ianos', i cili ka shkaktuar edhe viktimën e parë. Sipas mediave greke, bëhet...

Nga Alfred Peza

Nëse ka një tipar dallues tek Lulzim Basha si lider politik, është se ai nuk e ka një të tillë. Nuk ka asnjë veçori thelbësore që ta dallojë atë nga liderët e tjerë, e tillë që do ta bënte të ishte unik në llojin e vet. Kjo është shumë e rëndësishme sepse, reflektohet në mënyrën sesi një lider politik, e ndërton më pas strategjinë e tij politike. Pasi ato gërshetohen pazgjidhshmërisht me njëra tjetrën, duke e bërë atë në fund, që të jetë një lider fitues apo humbës. I sukseshëm, apo dështak.

Mjafton që të shohësh sesi sillet ai në praktikë, për ta kuptuar këtë. E mbani mend besoj Lulzim Bashën kur pas dështimit të strategjisë së bojkotit dhe protestave të “revolucionit”, u kthye për tu bërë ai çuni i mirë që shkon për të blerë domate a shegë, tek tregu i lagjes. Doli nja dy- tri herë vërdallë nëpër qytet, me qese nëpër duar sa u bë meme, për ta braktisur shpejt këtë version.

Më pas besoj se të gjithë e mbani mend Lulzim Bashën kur filloi të trokiste derë më derë e pallat më pallat, për të kontrolluar se çfarë mbanin njerëzit, brenda në frigoriferët e tyre familjarë. Pasi kontrolloi nja dy a tri prej tyre, e harroi shpejt edhe këtë version. Më pas vendosi që të ndryshonte veshje. Të dilte rrugëve herë me këmishën përjashta, herë me Tshirte, e herë duke bërë video live rrugë që përfundonin gjithmonë edhe ato në meme.

Sapo mediat pranë tij ishin sforcuar me ditë e javë për të nisur që të skiconin këto tipare të reja të portretit të lidershipit të tij, dilte një gjë diku si tryeza e Këshilli Politik a gjetkë dhe brenda pak minutash, Lulzim Basha rikthehej tek versioni i vjetër i trashjes së zëriit. Tek ultimatumet. Kërcënimet. Refuzimet e dialogut, apo të uljes në tryezë. Duke i ikur komunikimit të drejtpërdrejtë me kundërshtarin politik.

Sapo kalonte edhe ky hall i momentit, Lulzim Basha niste e sforcohej sërisht me gjithë kërcitjet e makinës së tij propogandistike, që të rikthehej atje ku e kishte lënë. Tek Luli çun i mirë. I urtë. Që del rrugëve për tu qeshur me njerëzit. Për ti takuar. Për të bërë sikur po i dëgjon. Sikur po u qan hallet të varfërve. Sikur do ia marë pasurinë oligarkëve dhe do ua rikthejë atyre sapo të vijë në pushtet. Duke harruar se Lulzim Bashës mund ti shkojë çdo gjë tjetër si lider politik, përveçse profili i Robin Hudit të kohëve moderne.

E keni vënë re besoj, se ai nuk e ka ende një program, një platformë, një alternativë apo një projekt të vetin politik që të dalë e tua shpjegojë derisa tua ngulisë në memorie të gjithë njerëzve. Në mënyrë që të dalë për ta mbrojtur e sqaruar, derisa çdokush ta përqafojë ose ta refuzojë atë. Sepse këtë bën një lider politik. Por jo. Lulzim Basha del dhe i premton kujtdo që takon, atë që ai beson në çast se ata duan që të dëgjojnë prej tij. E jo atë që një kandidat për kryeministër, ka projektuar për të ardhmen e vendit dhe të qytetarëve të vet.

Lexo edhe :   Braçe ironizon Bashën: Saliu do ishte i denjë për deputet në Gërdec ose Bulevard
Lexo edhe :   Rama mundet vetëm në ekip

Mjafton që të risillni ndërmend ato që ka thënë e ka bërë këto ditët apo javët e fundit, për të kuptuar përfundimisht se Lulzim Basha nuk është gjë tjetër, veçse një lider në versionin e flugerit politik. Që rrotullohet e vërtitet andej nga fryn era e momentit, sipas intensitetit të saj. Një tipar ky që mund ti shkojë kujtdo tjetër që ka marë përsipër angazhime publike, por kurrësesi një lideri që i bën njerëzit që ta ndjekin pas deri në fitore, ose ta refuzojnë me votë atë.

Pasi u votua marrëveshje e 5 qershorit, Lulzim Basha tha se ishte kundër hapjes së listave të kandidatëve për deputetë dhe kundër koalicioneve paraelektorale me një listë unike. Më pas kaloi në të kundërtën.

Tha se jo vetëm e donte hapjen e listave, por e donte madje edhe 100%. Pasi ndryshimet kushtetuese u votuan në Parlament më 30 korrik, Lulzim Basha doli e deklaroi se ishte kundër tyre. Por nga 1 gushti e deri më sot, ndryshe nga sa tha, ndryshe po vepron. Sepse po vijon punën për përzgjedhjen e listës së kandidatëve të PD për deputet në zgjedhjet e pranverës 2021. Njëherë tha se qeveria ka rënë moralisht, ndërsa këto ditët e fundit meret herë me ekonominë e herë me turizmin. Nesër nuk është çudi që të meret me bujqësinë, e pasnesër me blegtorinë.

Ndryshe nga Lulzim Basha, me të mirat dhe të këqiat e tyre, gjithë liderët e tjerë kryesorë të vendit kanë një profil me tipare të spiktatura politike. Mund të jesh dakord ose mund të jesh totalisht kundër Sali Berishës, por ai e ka ditur gjithmonë se çfarë ka dashur dhe gjithkush e dinte së çfarë mund të priste ose jo prej tij. E njëjta gjë edhe për Fatos Nanon. Për Ilir Metën. Për Edi Ramën. Ndërsa për Lulzim Bashën, askush nuk është në gjëndje, që ta dijë se çfarë do sot. Apo se çfarë do të bëjë nesër, në raport me atë që ka thënë dje.

Lideri politik është ai që i bën njerëzit, që ta ndjekin atë pas dhe jo ai që që, duke dashur ti krijojë atyre idenë se po u shkon pas, shndërrohet pa kuptuar në një fluger politik për duart e fëmijëve të lumtur!

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qyteti i origjinës së pandemisë rihap diskot pa kufizime

Wuhan, qyteti i njohur ndryshe si origjina e pandemisë së koronavirusit, ka vendosur të hapë diskotekat pa kufizime. Sipas mediave të huaja, qyteti me 11...

Kush ishte Ruth Bader Ginsburg, gjyqtarja amerikane që humbi jetën nga kanceri

Anëtarja e Gjykatës së Lartë së Shteteve të Bashkuara, Ruth Bader Ginsburg u nda nga jeta dje në banesën e saj në Uashington, në...

Cikloni i rrezikshëm mbërrin edhe në ishullin e Kretës

Cikloni “Ianos” ka mbërritur edhe në ishullin e Kretës tashmë. Sipas mediave greke, stuhia ka prekur më së shumti anën perëndimore të ishullit. Shumë zona...

Mali i Zi/ Abazoviç drejt Ministrisë së Jashtme

Zdravko Krivokapiç do të jetë në krye të qeverisë së re të Malit të Zi. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja, “Novosti”, e cila ka...

SHBA/ Të shtëna në Rochester, dy viktima e 14 të plagosur

Dy persona kanë mbetur të vrarë dhe 14 të tjerë janë plagosur, si pasojë e disa të shtënave me armë zjarri në Rochester, SHBA. Lagjja...