E martë, 14 Korrik, 2020
18 C
Tirana

Lufta në Siri/ Erdogan i gatshëm për armëpushim vetëm me këtë kusht

Më të lexuarat

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan deklaroi se sulmet e Turqisë ndaj kurdëve në Sirinë Veriore do të përfundojnë vetëm nëse forcat e udhëhequra nga kurdët do të tërhiqen. Duke theksuar se nuk është i gatshëm të negociojë.

“Kjo do të ishte mënyra më e shpejtë për t’i dhënë fund konfliktit”, nënvizoi Erdogan.

Ditën e djeshme, lideri turk u shpreh për mediat se nuk ka ndërmend të shpallë një armëpushim në rajon, dhe se nuk ishte i shqetësuar për sanksionet e vendosura nga SHBA.

Sakaq, zv.presidenti i Amerikës, Mike Pence, ka udhëtuar drejt Ankarasë për t’u takuar me Erdogan dhe për t’i rikujtuar këtij të fundit këto sanksione, për të cilat SHBA është shprehur se nuk do të hiqen derisa kriza të zgjidhet.

Turqia nisi ofensivën e saj kundrejt zonave të udhëhequra nga kurdët në Siri, për të krijuar një “zonë të sigurtë”, me qëllim për të rikthyer të gjithë refugjatët siriane që aktualisht ndodhen në Turqi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Moti bën kthesën e madhe për nesër, priten reshje shiu

Dita e martë do të ketë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira në zhvillim. Në mesditë, vranësirat do të pasohen nga reshje shiu të karakterit...

“Jam ende e dashuruar”, Dafina Zeqiri shuan heshtjen

Këngëtarja Dafina Zeqiri tregoi mbrëmjen e sotme në “Në Kurthin e Piter Pan” se është ende e dashuruar, por pa treguar se me kë. Ajo...

“Je shërbëtor i paguar, je letyrë”, degjeneron në ofendime debati në studion televizive

Listat e hapura ishte tema e diskutuar mbrëmjen e sotme në emisionin "Open" në Top Channel, ndërsa të pranishmit në studio kanë shpërthyer deri...

“Kosova rrezikon të dëmtohet rëndë”, Haradinaj jep paralajmërimin e fortë

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka dhënë vlerësimin e tij në lidhje me intervistimin në Hagë të Hashim Thaçit, pas aktakuzës për krime lufte. Në...

Murrizi paralajmëron zhvillime të reja

Deputeti Myslim Murrizi e cilëson “ulërimë false” deklaratën e përbashkët të opozitës së bashkuar, kundër lëvizjes së kryeministrit Rama, në favor të listave të...