E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Londër/Aktivistja e “Black Lives Matter” u qëllua me plumb në kokë, 5 arrestime

Policia Metropolitane e Londrës ka arrestuar pesë persona në lidhje me plagosjen me plumb në kokë të aktivistes britanike të “Black Lives Matter” Sasha Johnson, sipas një deklarate të policisë.

Situata: një 17-vjeçar u arrestua me akuzën e armëmbajtjes, si dhe posedim droge të klasit A ​​me qëllim tregtimi. Tre persona u arrestuan me akuzat e “përleshjes” – përleshje në hapësirë ​​publike – dhe për posedim të bimëve të klasit B me qëllim furnizimi.

Një i pestë u arrestua pas një ndjekjeje me makinë me akuzën e kundërshtimit të policisë.

“Teksa hetimi mbetet në fazat e tij të hershme, këto arrestime tregojnë se po bëhet përparim,” tha Kryeinspektori Richard Leonard.

“Sidoqoftë, unë do të vazhdoja t’u bëja thirrje atyre që mund të kenë informacione rreth ngjarjeve që çuan në goditjen me plumb në kokë të Sashës që mori goditjen e tmerrshme, ose informacione rreth atyre që ishin përgjegjës, të bëjnë gjënë e duhur dhe të paraqiten për të folur me policinë,” shtoi ai.

Shërim i shpejtë: Johnson, nënë e tre fëmijëve, u qëllua në kokë të dielën dhe është në gjendje kritike. Policia tha se nuk ka prova që të shtënat kishin lidhje me aktivizimin e saj me ”Black Lives Matter”, raporton BBC.

Një mikeshë e Johnson i tha BBC-së se ajo beson se ngjarja ishte rezultat i një mosmarrëveshjeje midis “bandave rivale”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...