E mërkurë, 13 Tetor, 2021
14.5 C
Tirana

Le Monde: Pse Turqia e Erdoganit po i del në “mbrojtje” talebanëve?

Ashtu si partnerët e saj euroaziatikë – Irani dhe Rusia – Turqia nuk ka një pikëpamje të zbehtë të ardhjes së talebanëve në pushtet në Afganistan.

“Ne mirëpresim mesazhet e dërguara deri më tani nga talebanët, qoftë për të huajt dhe përfaqësimet diplomatike, por edhe njerëzit e tyre”, siguroi kreu i diplomacisë turke, Mevlüt Cavusoglu, nga Jordania, ku ai ishte duke e vizituar të martën, 17 gusht. Deklarata e tij i bëri jehonë asaj të homologut të tij rus, Sergei Lavrov, i cili i quajti “një sinjal pozitiv” premtimet e dialogut të paraqitura nga ‘zotërit e rinj’ të Afganistanit.

Turqia, e cila ka 500 trupa të caktuar për të siguruar aeroportin e Kabulit si pjesë e misionit të saj në NATO, dëshiron t’i mbajë atje pasi forcat perëndimore të tërhiqen. Detajet e këtij projekti ishin diskutuar për javë të tëra me Uashingtonin, dhe me qeverinë e Presidentit Ashraf Ghani. Kur talebanët pushtuan kryeqytetin afgan të dielën, bisedimet përfunduan për mungesë të bashkëbiseduesve: Shtetet e Bashkuara u tërhoqën dhe qeveria afgane nuk ekziston më.

Të shpejtë për t’u përshtatur me situatën e re, autoritetet turke tani po i ofrojnë shërbimet e tyre pushtetit të ri në vend në Kabul. Presidenti Rexhep Tajip Erdogan e ka mbajtur përparësinë; ruajtjen e pranisë turke në aeroport. Duke kuptuar se talebanët janë të uritur për legjitimitet ndërkombëtar, ai tha se ishte gati një javë më parë për të pritur “personin” që i drejton ata.

“Të gjithë kanë interes të sigurojnë që aeroporti i Kabulit të jetë i sigurt, në mënyrë që diplomatët dhe punonjësit e ndihmës të mund të vazhdojnë të punojnë. Turqia po ofron ta bëjë këtë. Në fakt, është e lehtë për të që të negociojë me talebanët përmes Pakistanit dhe Katarit, me të cilat marrëdhëniet janë të forta”, tha Bayram Balci, drejtor i Institutit Francez të Studimeve Anatoliane (IFEA) në Stamboll.

Burimi i lajmit: Lemonde. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sa do të shtrenjtohet energjia?

Qoftë për ngrohje, furnizim me karburant, apo për faturën e energjisë elektrike: konsumatorët duhet të paguajnë gjithnjë e më shumë para për energji. Cilat...

Si po tallet Sali Berisha me viganët e historisë

Nga: Pajtim Bello Sali Berisha, si në fillimet e 1991, kërkon të sëmbojë demokratët e Kukësit duke evokuar historinë e trevës së tyre. Sjellje tipike...

Mashtrimi me kreditë/Lihet në burg infermierja, lirohet bashkëpunëtorja

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi vendimin "arrest me burg" për infermieren Elisabeta Bardhollari dhe "arrest shtëpie" për Orjada Hoxhën, pasi akuzohen për...

I mori jetën gruas në sy të foshnjes/Piloti 33-vjeçar nuk kishte bashkëpunëtor

Autoritetet greke kanë dalë në përfundimin, se në krim për vrasjen e 20-vjeçares Caroline Crouch në muajin maj në Greqi është i shoqi 33-vjeçar,...

Herët a vonë të gjithë do të thonë: E dua Doktoreshë Albanën

Nga: Lorenc Vangjeli Doktoreshë Albana Fico është një emër shumë i njohur në Tiranë. Në një kohë tjetër, ajo dhe shumë kolegë të tjerë si...