E premte, 23 Tetor, 2020
6 C
Tirana

Kur votat manipulohen edhe në “The Voice Kids”

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Bush mik me themeluesin e “Playboy”, Obama kushëri me Çërçillin

Bota është një vend i madh. Sipas një llogaritje, rreth 107 miliardë njerëz kanë jetuar në këtë planet që nga fillimi i kohës, duke...

“The Voice Kids” është një nga programacionet më popullor në të gjithë botën dhe ka tërhequr një audiencë të madhe. Në Rusi u shpall fituese e edicionit të fundit vajza e një Mikella Abramova, duke thënë se votimet ishin manipuluar. Kanali televiziv anuloi rezultatet, por rasti në fjalë tregoi se problemi është më i thellë se kaq.

Nga Sarah Rainsford, BBC

Pati kaq shumë reagime me zemërim për fituesen e ‘The Voice Kids’, sa Kanali 1 u detyrua të vepronte.

Sigurisht, kjo është vetëm një shfaqje televizive. Por për disa ajo reflekton një realitet më të gjerë dhe më të pakëndshëm: përdorimin e parave dhe statusit për të ndikuar në votime.

Njerëzit e kanë parë për vite me radhë në politikë. Por ideja se praktikat e pista po dëmtonin një garë talentesh për fëmijë, i zemëroi ata.

Mikella nuk ishte kaq keq. Por shkalla e fitores së saj ishte dukshëm e dyshimtë. Mamaja e saj, një yll i muzikës, Alsou, kishte bërë thirrje hapur për mbështetje: ajo ka më shumë se 2 milionë ndjekës në Instagram.

Raportimet se punonjësit e fabrikave po paguheshin për të votuar, i dhanë akoma më shumë tonet e skandalit.

Tani që rezultati është anuluar, shikuesit e kanë mirëpritur si një triumf të drejtësisë.

“Është surprizë për vendin tonë, dhe një surprizë e mirë, që ata po i dëgjojnë njerëzit,” – tha një grua.

Një tjetër theksoi ‘koincidencën magjike’. Pikërisht kur u zbulua skandali me sondazhin televiziv, presidenti Vladimir Putin bëri thirrje që një tjetër skandal – protestat në Jekaterinburg mbi planet për të ndërtuar një kishë – të merrte zgjidhje. Si? Përmes votës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nuk justifikoi 20 mijë dollarë, Vettingu ‘djeg’ Besim Shabanin

Vettingu ka shkarkuar nga detyra Besim Shabanin, zv/drejtor për Sigurinë Fizike të Personaliteteve të Larta Shtetërore (PLSH). Gjatë seancës në Komisionin e Jashtëm të...

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

“Isha në Shqipëri”, ambasadorja shqiptare në SHBA infektohet me Covid

Ambasadorja shqiptare në SHBA, Floreta Luli Faber, është personi i radhës që ka rezultuar pozitive me Covid. Këtë gjë e ka njoftuar ajo vetë,...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Rruga e Kombit me standarde europiane”, Rama publikon pamjet mbresëlënëse

Kryeministri Edi Rama ka publikuar pamjet nga Rruga e Kombit, e cila nga një burim aksidentesh është kthyer në një rrugë me standarde europiane. Rama...