E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

Kur krerët e komunizmit në Shqipëri merrnin pjesë në stërvitjen ‘sekrete’

Memorie.al publikon tre foto të panjohura të periudhës së fillimit të viteve ’70-të, me imazhe që janë fiksuar në celuloid pas përfundimit të një stërvitjeje të madhe ushtarake, të cilat filluan të zhvilloheshim dendur që nga fundi i vitit 1968, pak muaj pasi Bashkimi Sovjetik i asaj kohe, kreu agresionin ushtarak, duke pushtuar Çekosllavakinë.

Siç shihet dhe nga fotot në fjalë që janë të një cilësie të lartë, aty duken qartë pjesa më e madhe e udhëheqjes komuniste të asaj kohe, duke filluar nga anëtarët e Byrosë Politike, Këshillit të Ministrave, dhe disa nga hierarkët më të lartë komunistë të kohës, anëtarë të Komitetit Qëndror të PPSH-së, e deri tek drejtuesit kryesorë të organeve të Drejtësisë, (apo siç njiheshin ndryshe në atë kohë, si organet e ‘Diktaturës së Proletariatit’), si Sigurimi i Shtetit, Prokuroria e Përgjithshme, Gjykata e Lartë, Hetuesia etj.

Në këtë stërvitje ushtarake që i mendohet se i përket dhjetorit të vitit 1972, apo janarit të vitit 1973 dhe zhvilluar në zonën e Biz Martaneshit përveç katër figurave kryesore të Byrosë Politike, (Enver Hoxhës, Hysni Kapos, Kadri Hazbiut, dhe Ramiz Alisë), kanë pozuar afro 100 eksponentë të lartë të regjimit komunist shqiptar të asaj kohe, duke filluar që nga kryeministri, ministra, dhe zv ministra, sekretarë të të Komitetit Qëndror të Partisë së Punës së Shqipërisë, sekretarë të Komiteteve të Partive të rretheve të ndryshme të vëndit, ushtarakë të lartë të Ministrisë së Mbrojtjes, dhe asaj të Brëndshme, drejtues të organeve të Drejtësisë, etj.

Në qëndër të fotove, duket qartë kryeministri Mehmet Shehu, (në qëndër të grupit) dhe në të dy krahët e tij vijnë: Beqir Balluku, Haki Toska, Adil Çarçani, Hito Çako, Sulejman Baholli, Aranit Çela, Petrit Dume, Kiço Ngjela, Koço Theodhosi, Mihallaq Ziçishti, Llambi Ziçishti, Pirro Dodbiba, Bato Karafili, Myqerem Fuga, Xhafer Spahiu, Dhori Panariti, Spiro Koleka, Rita Marko, Abdyl Këllezi, Nesti Nase, Shefqet Peçi, Manush Myftiu, Rrahman Përllaku, Rrahman Hanku, Aleks Verli, Milo Qirko, Rebani Shehu, Andon Sheti, Spiro Shalësi, Ernest Jakova, Shefqet Musaraj, etj. Këto foto nuk u bënë kurrë publike në atë kohë dhe përveç veshjeve (xhupat, çizmet, kokoret, palltot, etj.) që asokohe disponoheshin vetëm nga udhëheqja e lartë komuniste dhe për ushtarakët e niveleve më të ulta ishin “mollë e ndaluar”, një nga arsyet kryesore mendohet se ka qenë edhe vëndi i stërvitjes, i cili ishte dhe mbahej “Tepër sekret, i një rëndësie të veçantë” dhe arsyeja tjetër ishte, sepse shumica e pjesëmarrësve në këto foto, në vitet e mëvonshme, do të goditeshin, apo dhe do të eliminoheshin fizikisht, nga vetë regjimi komunist/Memorie.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...