Kupa e Italisë/ Interi kërkon përmbysjen në Torino, Juventus në epërsi

Juventusi dhe Interi përballen sonte në orën 20:45 për të përcaktuar finalistin e parë të kupë së Italisë në këtë edicion. Juventusi vjen me një epërsi të shkëlqyer në këtë ndeshje, pasi kanë marrë epërsinë 2-1 jashtë shtëpisë në ndeshjen e parë.

Cristiano Ronaldo ishte ylli i shfaqjes, duke luajtur një pjesë të parë që anuloi golin e hershëm të Lautaro Martinez, duke i shkaktuar një rezultat negativ Interit në shtëpi, i cili tani ka një mision në malore në Torino.

Nerazzurrët do të duhet ta fitojnë këtë ndeshje me një diferencë prej dy golash ​​ose të paktën të shënojnë tri gola në mënyrë që të anulojnë avantazhin e Juventusit.  Është një detyrë gati e pamundur, veçanërisht në Allianz Stadium dhe edhe pse Bianconerët kanë qenë larg përsosmërisë nën Andrea Pirlon, megjithëse kanë treguar shenja premtuese në ndeshjet e fundit.

Trajneri i Juventusit Andrea Pirlo mendon se përmirësimi i skuadrës ka ardhur nga mësimet që kanëmarrë pas humbjeve. Juventusi përgatitet të presë Interin në ndeshjen e dytë të gjysmëfinales së Coppa Italia-s kundër, pasi kanë fituar në San Siro 2-1 javën e kaluar.

Pirlo tha, “Unë jam i sigurt për aspektin mendor.  Ne jemi shumë pozitivë, besojmë në atë që bëjmë dhe është një pikënisje e bukur.  Kemi qëllime specifike që duam t’i arrijmë dhe po punojmë për këtë.

 “Humbjet na kanë bindur se mund të bëjmë shumë gjëra, ne kemi cilësi në grup, 23 titullarë që mund të luajnë në çdo lojë.”  Juventusi ka fituar nëntë ndeshje nga dhjetë që nga fillimi i vitit.  “Ne jemi më kompaktë, luajmë si ekip dhe ndihmojmë njëri-tjetrin,” tha Pirlo.

 “Nuk pranojmë shumë gola dhe kjo jo vetëm falë mbrojtjes.  Të gjithë kanë qëndrimin e duhur.  “Është raundi i dytë i një takimi të rëndësishëm dhe kemi një shans për të shkuar në finale, është një objektiv që duhet ta arrijmë me çdo kusht.

 “Ne duhet të kemi qasjen e duhur, ndeshja fillon nga 0-0 dhedo të jetë si një finale.  Ne duhet të jemi të përqendruar ”.