E hënë, 18 Janar, 2021
3 C
Tirana

Kryente martesa mes të rinjve dhe i çonte luftëtarë për ISIS/ Gjykata merr vendimin për nënën e 3 fëmijëve

Gjykata e Tiranës ka caktuar masën e sigurisë “arrest me burg” për 43-vjeçaren Lubjana Gjecaj, e cila është e dënuar në Itali për terrorizëm. Ajo ka thënë para togave të zeza se ka dashur që të vuajë dënimin në Itali, por nuk është lejuar nga shteti italian.

“Kam djeni për dënimin ndaj meje në Itali. Kam dashur të shkoj për të vuajtur dënimin, por nuk më ka lejuar shteti italian. Do të bëj kërkesë që të vuaj dënimin këtu”, mësohet të ketë thënë ajo.

43-vjeçarja, nënë e 3 fëmijëve, ishte pjesë e një grupi të strukturuar kriminal terrorist. Ky grup i strukturuar kriminal, kryente martesa mes të rinjve dhe i dërgonte ata në Turqi, dhe më pas në Siri për të luftuar për të ashtuquajturin Shteti Islamik.

Një krushqi e lidhur mes familjes së një vajze të re italiane dhe një shqiptari me origjinë nga Laçi në 2014, zbuloi celulën terroriste që rekrutonte luftëtarë për ISIS-in. Pas 8 muajve hetime, në një operacion të gjerë të shtrirë në disa qytete në Itali dhe në Lushnje, 10 persona ranë në pranga. 4 italianë, 1 kanadez dhe 5 shqiptarë. Përveç Lubjana Gjeçajt, pjesë e grupit ishte dhe Dritan Gjeçaj bashkëshorti i 43-vjeçares, Baki Çoku, Aldo Kobuzi dhe Arta Kakabuni.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...