E enjte, 21 Janar, 2021
5 C
Tirana

Kryeministri Rama merr publikisht vaksinën anti-covid të Pfizer (Video)

Vaksina anti-covid mbërrin më në fund në Shqipëri. E para që u vaksinua ishte shefja e infektivit, Najada Çomo. Menjëherë pas saj, dozën e Pfizer e mori kryeministri, Edi Rama në prani të kamerave.

Gjithashtu, u vaksinaun edhe mjekët Tritan Kalo e Pëllumb Pipero.  Kjo është doza e parë e vaksinës kundër koronavirusit, pasi Rama dhe të tjerët, do të duhet të bëjnë dhe dozën e dytë pas 21 ditësh.

Vaksinimi po kryhet në ambientet e brendshme të stadiumit ”Air Albania”. Deri më tani, Shqipëria ka siguruar 975 dozat e para të vaksinës nga një vend i BE-së. Sipas mediave, ishte Austria ishte vendi që i kishte dhuruar dozat e vaksinës për vendin tonë.

Më herët, kryeministri Rama është shprehur se vendi ka siguruar 500 mijë doza të vaksinës nga kompania Pfizer, dhe se të parët që do marrin prodhimin e Pfizer/BioNTech janë mjekët, më pas të moshuarit.

Vaksina do të jetë falas por jo e detyrueshme. Që nga fillimi i pandemisë, Shqipëria regjistron 63,595 të infektuar dhe 1241 viktima.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Ronaldo shkruan historinë, Juventus fiton Superkupën e Italisë

Cristiano Ronaldo ka shkruar sonte historinë e futbollit botëror pasi u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave pasi shënoi për Juventusin...

Bajernit i mjafton një penallti për të mbajtur kreun, Lajpcig bën detyrën

Mjaftoi një penallti në minutën e 13-të për t’i dhënë Bajernit fitoren e dytë radhazi. Robert Levandovski nuk gaboi nga pika e bardhë e...

Vetëvendosja garon në zgjedhjet e 25 prillit, nesër prezanton kandidatët e parë

Lëvizja Vetëvendosje në Tiranë do të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ditën e nesërme, më 21 janar kjo forcë politike do të...

I përqafuar me bashkëshorten, Joe Biden mbërrin në Shtëpinë e Bardhë

Joe Biden ka mbërritur në Shtëpinë e Bardhë, ku do të fillojë orët e para të punës si President i SHBA, me firmosjen e...

Çfarë duhet të dini mbi historinë e Ditës së Përurimit të presidentit amerikan

E para Ditë e Përurimit në detyrë e presidentit të Shteteve të Bashkuara, ishte 30 prilli i vitit 1789, gjatë betimit të presidentit Xhorxh...