E premte, 22 Janar, 2021
10 C
Tirana

Kryeministri 61-vjeçar ndërron jetë pak pas mbledhjes së qeverisë

Kryeministri i Bregut të Fildishtë, Amadou Gon Coulibaly, ka ndërruar jetë sot pak minuta pasi kishte përfunduar një mbledhje të kabinetit qeveritar.

Presidenti i vendit, Alassane Ouattara, e cilëson kryeministrin si bashkëpunëtorin më të mirë të 30-viteve.

61-vjeçari Coulibaly ishte zgjedhur gjithashtu si kandidati i partisë në pushtet për zgjedhjet presidenciale të tetorit. Ai ishte kthyer së fundmi nga një qëndrim dy-mujor në Francë ku po kryente kontrolle mjekësore.

“Pas ekzaminimeve në spitalin Pitié-Salpêtrière kryeministri do të bëjë disa javë pushim, sipas rekomandimit të doktorëve”, tha qeveria në atë kohë.

Në mesazhin e tij President Ouattara tha: “Përshëndes kujtimin e këtij burri shteti, besnikërinë dhe përkushtimin dhe dashurinë për atdheun”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Krizë totale, Liverpooli humbet ndaj modestëve të Anglisë

Liverpooli është në krizë totale! Ekipi i Jurgen Klopp u mposht në shtëpi nga modestët e Burnleyt me rezultatin 0-1 duke lënë 3 pikë...

Vrasja e Aleks Nikës, Balla: Predha u dëmtua qëllimisht me urdhër të Berishës

10 vite pas vrasjes së katër protestueve në vrasjen e 21 janari të vitit 2019, Policia e Tiranës ka kërkuar ditën e sotme rifillimin...

Gazetarët po rrezikohen nga gjuha e partive politike

Një sondazh i bërë për zgjedhjet e parakohshme parlamentare nga RTV Dukagjini ka nxitur dy partitë politike, Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe Partinë Demokratike...

Deputeti i PS: Isha 2 m larg Aleks Nikës në 21 janar, e pashë se kush e vrau

Deputeti i Partisë Socialiste, Alket Hyseni ka bërë një deklaratë të fortë, ku është shprehur se ka qenë shumë afër me Aleks Veizin në...

Sondazhi/ PS do të fitonte zgjedhjet nëse do të mbaheshin sot

Nëse zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do të zhvilloheshin sot, një sondazh i Euronews Albania në bashkëpunim me kompaninë prestigjioze MRB, zbuloi se 41.8...