E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Krijohet një gropë misterioze në Meksikë, kërcënim serioz për banorët

Një gropë e madhe në Meksikën qendrore po kërcënon shtëpitë e banorëve në Santa Maria Zacatepec. Familja Sanchez e cila jeton në këtë zonë, dëgjoi një zhurmë të fortë të shtunën duke menduar së pari se ishte një goditje rrufeje.

Por, ata zbuluan që toka ishte shembur vetëm disa metra larg shtëpisë së tyre në një fushë në Santa Maria Zacatepec, një zonë rurale e Meksikës qendrore, shkruan Australian Broadcasting Corporation.

Gropa gjigande u rrit me shpejtësi në 60 metra të hënën dhe rreth 80 metra të martën, thanë autoritetet, duke ardhur në mënyrë të rrezikshme afër shtëpisë së familjes Sanchez, të cilët kanë frikë se do të mbeten të pastrehë.

“Ne nuk kemi asgjë. Ne nuk jemi nga këtu. Nuk kemi asnjë të afërm. Ne jemi vetëm,” -i tha mediave Heriberto Sanchez, me origjinë nga shteti jug-lindor i Veracruz.

 

Shkencëtarët dhe autoritetet po konsiderojnë disa hipoteza, duke përfshirë një prishje gjeologjike ose ndryshime në përmbajtjen e ujit të tokës.

Ndërsa gropa vijon të zmadhohet,pjesë të mëdha toke janë shkëputur vazhdimisht nga sipërfaqja, duke trembur shikuesit që i afroheshin një kordoni sigurie të vendosur nga autoritetet.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...