E hënë, 8 Mars, 2021
9 C
Tirana

Koronavirusi nuk përmbahet, në Japoni shfaqet një tjetër mutacion

Japonia ka konfirmuar një variant të ri të COVID-19. Mbi 90 raste janë shfaqur në Tokio, duke e përballur vendin me sfida të reja teksa përpiqet të kapërcejë një valë të tretë të pandemisë, shkruan agjencia e lajmeve, Reuters.

Varianti i ri është gjetur në 91 raste në zonën Kanto të Japonisë lindore dhe në 2 raste në aeroporte.

Në lidhje me këtë qeveria po rrit vëzhgimin kundër varianteve mutante të Covid pasi ato mund të jenë më rezistente ndaj vaksinave.

“Mund të jetë më ngjitës sesa llojet konvencionale dhe nëse vazhdon të përhapet në vend, kjo mund të çojë në një rritje të shpejtë të rasteve,” tha Katsunobu Kato.

Për herë të parë, mutacioni i Covid-19 u zbulua shtatorin e vitit 2020 në Britaninë e madhe, dhe sipas studimeve qshtë 30% m1% vdekjeprurës e 70% më ngjitës. Mutacione janë zbuluar edhe në Brazil, Afrikë e Jugut dhe Nigeri.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zelanda e Re tronditet nga tërmeti me magnitudë 6.6 ballë

Zelanda e Re është tronditur nga një tërmet me magnitudë6.6 në brigjet e saj lindore, vetëm disa ditë pasi një varg tërmetesh në të...

Berisha: PD-ja po shkon drejt fitores së sigurt, Rama po xhiron në boshllëk

Ish-kryeministri Sali Berisha, është i bindur se Partia Demokratike po shkon drejt fitores së sigurt të zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. I ftuar në PolitikOn,...

Anulohen votat e partive boshnjake dhe rome në komunat me shumicë serbe

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka anuluar në tërësi votat në zgjedhjet e 14 shkurtit, për subjektet politike boshnjake në komunat të banuara...

Zbardhet lista e kandidatëve të sigurtë të PD në Tiranë, kryeson Basha (Emrat)

Zbardhen emrat e 11 kandidatëve të parë të Partisë Demokratike në qarkun e Tiranës, ku lista do të kryesohet nga kryetari i kësaj force...

Ndrangheta i frikësohet më shumë shkollës sesa drejtësisë

Nga: Andrea Pasini “Il Giornale” “Mafia i frikësohet shkollës më shumë sesa drejtësisë, pasi arsimi heq barin nën këmbët e kulturës mafioze”.Nuk është për t’u...