E mërkurë, 16 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Koronavirusi nuk përmbahet, në Japoni shfaqet një tjetër mutacion

Japonia ka konfirmuar një variant të ri të COVID-19. Mbi 90 raste janë shfaqur në Tokio, duke e përballur vendin me sfida të reja teksa përpiqet të kapërcejë një valë të tretë të pandemisë, shkruan agjencia e lajmeve, Reuters.

Varianti i ri është gjetur në 91 raste në zonën Kanto të Japonisë lindore dhe në 2 raste në aeroporte.

Në lidhje me këtë qeveria po rrit vëzhgimin kundër varianteve mutante të Covid pasi ato mund të jenë më rezistente ndaj vaksinave.

“Mund të jetë më ngjitës sesa llojet konvencionale dhe nëse vazhdon të përhapet në vend, kjo mund të çojë në një rritje të shpejtë të rasteve,” tha Katsunobu Kato.

Për herë të parë, mutacioni i Covid-19 u zbulua shtatorin e vitit 2020 në Britaninë e madhe, dhe sipas studimeve qshtë 30% m1% vdekjeprurës e 70% më ngjitës. Mutacione janë zbuluar edhe në Brazil, Afrikë e Jugut dhe Nigeri.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Studimi: 25% e pacientëve me Covid, përjetojnë simptoma afatgjata të sëmundjes

Një studim i ri në Shtetet e Bashkuara zbulon se rreth 25 për qind e pacientëve me COVID-19 kanë përjetuan probleme të reja shëndetësore...

10 shprehje nga Gynter Gras, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Edhe librat e këqij janë libra, kështu që janë të shenjtë". "E di që Sot të gjitha gjërat kanë sy, se asgjë nuk kalon pa...

Ministri i Jashtëm kroat: Jem krah Kosovës për njohje nga 5 shtete të BE

''Do jemi në krah të Kosovës që të njihet edhe nga pesë vendet që nuk e njohin ende.'' Ministri i Jashtëm i Kroacisë, Gordan...

Kim Jong Un e pranon: Koreja e Veriut po vuan nga kriza ushqimore

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un deklaroi se vendi po përballet me një krizë ushqimore, për shkak të përmbytjeve, situatës së pandemisë...

Takimi me Kurtin/ Vuçiç: Mbase e fyeva, por nuk pendohem

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, ka folur për takimin e djeshëm që pati në Bruksel, me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Në një konferencë për...