E martë, 7 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Koronavirusi nuk largohet nga Kina, satelitët kapin imazhet e rralla çfarë i ka ndodhur Europës

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Manjani del me deklaratën e fortë për Ramën dhe Thaçin

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, çdo ditë e më shumë përcjell deklarata në forta në rrjetin social Facebook. Ai thotë se Rama dhe Thaçi kanë...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

Aksident i rëndë, ndërron jetë 28-vjeçarja

Një aksident i rëndë ka ndodhur së fundmi në Shkodër, ku për pasojë ka ndërruar jetë një 28-vjeçare. Ngjarja ndodhi në rrugën Shkodër-Bardhaj në vendin...

Shtimi i rasteve/ Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me Asociacionin e Komunave të Kosovës. Gjatë takimit online, Hoti iu prezantoi kryetarëve të komunave...

Rama publikon fotot: Projekti më i ri i Rilindjes Urbane të Vlorës

Kryeministri Edi Rama së fundmi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka prezantuar “Parkun e Shtëpisë së Pavarësisë”, i cili është projekti më...

Pandemia/ A do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë? Meta zbulon lëvizjen e radhës

Gjatë raportimit të tij të përjavshëm përpara gazetarëve, presidenti Meta u shpreh se është i gatshëm që të mbledhë Këshillin e Sigurisë për çështjen...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut ka regjistruar një rënie të ndjeshme në numrin e rasteve të reja me koronavirus, gjatë 24 orëve të fundit. Sipas mediave vendase,...

Xhelal Mziu jep dorëheqjen nga drejtimi i PD-së në Kamëz

Ish-kryebashkiaku i Kamzës njëherazi kreu i PD-së për këtë zonë elektorale Xhelal Mziu ka dhënë dorëheqjen nga detyra, ndërsa mësohet se ai do të...

Shkencëtarët e Institutit Meteorologjik Royal Hollandez (KNMI), kanë monitoruar nivelet e ndotjes së ajrit në Europë për muajt e fundit, duke përdorur të dhëna satelitore. Imazhet satelitore dëshmojnë përmirësim të cilësisë së ajrit në Europë, pasi popullsia është izoluar, për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Studimi në fjalë është përqëndruar në të dhënat nga qytetet kryesore në Itali, Spanjë dhe Francë, duke krahasuar nivelet në mars dhe prill 2020 me të njëjtën periudhë në 2019.

Madridi, Milano dhe Roma kanë një rënie prej 47 deri në 49 përqind të dioksidit të azotit. Ndryshimi më dramatik është në Paris, ku shihet një rënie prej 54 përqind. Studiuesit sqarojnë se këto ndryshime në nivelet e ndotjes së ajrit, përkojnë me marrjen e masave të rrepta për të ngadalësuar përhapjen e pandemisë vdekjeprurëse të koronavirusit.

Dioksidi i azotit është një kimik i prodhuar nga termocentralet, automjetet dhe aktiviteti industrial. Ai është i dëmshëm për shëndetin e njeriut, veçanërisht për rrugët e frymëmarrjes.

Lexo edhe :   “Duhet një strategji e re për përballimin e situatës”, Meta del me thirrjen e fortë

Koronavirusi mbetet një kërcënim për globin. Çdo ditë rritet numri i viktimave, dhe deri më tani në të gjithë botën kanë humbur jetën 146.872 persona dhe rezultojnë të infektuar 2.183.877 të tjerë. Ndërkohë, betejën me COVID-19 e kanë fituar 552.771 qytetarë.

Vendi më i prekur në botë është Amerika. Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë humbur jetën 34.641 persona dhe janë prekur nga COVID-19; 678.210 qytetarë. Por virusi është ‘rizgjuar’ në Kinë. Gjatë 24 orëve të fundit në këtë shtet janë konfirmuar 351 raste të reja, dhe kanë humbur jetën 1.290 persona. Numri total i viktimave në Kinë ka shkuar në  4.632.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Manastirliu publikon mesazhin e rëndësishëm për parandalimin e pandemisë (VIDEO)

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, e ka nisur ditën duke publikuar mesazhin sensibilizues të drejtueses artistike Zana Çela, për luftën kundër koronavirusit. Me anë të...

Romeo i shpreh dashurinë Jonidës në emision (FOTO)

Tashmë Jonida Maliqi dhe Romeo Veshaj e kanë bërë lidhjen e tyre më publike. Ndryshe nga sa më herët që jepnin mesazhe të koduara,...

“Shkëmbimi i territoreve Kosovë-Serbi”, Bolton zbulon çfarë është diskutuar

Ndërsa këtë javë pritet rifillimi i bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësinë e Bashkimi Evropian, ish Këshilltari për Siguri...

Shtimi i të infektuarve/ Andi Koraqi: Nuk diskutohet për izolim të vendit

Duke parë numrin në rritje të të infektuarve dhe të vdekurve, frika shtohet për një izolim. Por shefi i Laboratorit të Mikrobiologjisë dhe pjesëtar...

Moti për sot/ Temperatura të larta, por edhe rrebeshe afatshkurtra

Ultësira Perëndimore do të jetë në kushte të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që kthjellimet të jenë dominante në pjesën më të madhe të ditës....