E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Koreja e Veriut “ndoshta” ka armë bërthamore

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Pavarësisht nga sanksionet ndërkombëtare, Koreja e Veriut ka ndjekur programin e armëve bërthamore. Sipas një raporti të OKB-së, Pheniani ka zhvilluar armë të vogla bërthamore që mund të lëshohen me raketa balistike.

Koreja e Veriut po përparon në zhvillimin e armëve bërthamore. Disa vende besojnë se regjimi koreanoverior “ka krijuar ndoshta pajisje të vogla bërthamore” që futen në pjesën bërthamore të raketave balistike. Kjo rezulton nga një raport konfidencial i OKB-së, përmbajtja e të cilit është konfirmuar nga qarqet diplomatike. Vendet nuk janë specifikuar në dokument.

Dokumenti i panelit të ekspertëve të Kombeve të Bashkuara për respektimin e sanksioneve kundër Koresë së Veriut thekson se vlerësimet bazohen në informacionet e një vendi anëtar. “Republika Demokratike Popullore e Koresë po vazhdon programin e saj bërthamor, përfshirë prodhimin e uraniumit shumë të pasuruar dhe ndërtimin e një reaktori eksperimental të ujit të lehtë”, thuhet më tej në raport.

Bisedimet bërthamore kanë ngecur që nga viti 2019

Nuk është sekret se sundimtari i Koresë së Veriut, Kim Jong Un po synon të prodhojë armë bërthamore. Vetëm disa ditë më parë, gjatë një fjalimi, ai e bëri të qartë se sheh një garanci sigurie në arsenalin bërthamor të vendit të tij. “Falë frikësimit tonë të besueshëm dhe efektiv bërthamor për vetëmbrojtje, në këtë vend nuk do të ekzistojë më fjala luftë,” e cituan atë mediet shtetërore në fund të korrikut.

Kim Jong Un dhe Donald Trump nuk ranë dot dakord në shkurt 2019 në Vietnam për një plan kohor për çarmatimin bërthamor të Koresë së Veriut

Çarmatimi bërthamor i gadishullit korean ishte çështja qendrore në disa raunde bisedimesh midis Uashingtonit dhe Phenianit. Bisedimet dypalëshe bërthamore kanë ngecur që nga takimi i dështuar i presidentit amerikan Trump me Kim-in në shkurt 2019 në Vietnam. Të dyja palët nuk mundën të bien dakord për një plan kohor për çarmatimin bërthamor të Koresë së Veriut dhe kompensimet e Uashingtonit./DW

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shkencëtarët: Të dhëna të reja për ujë në Hënë

Për një kohë të gjatë Hëna konsiderohej si e thatë. Por shkencëtarët në provat e magmës, të sjella në Tokë prej astronautëve, zbuluan molekulat...

Në Itali qarkullojnë 5 variante të COVID-19

Një studim i fundit kryer nga shkencëtarët, ka dalë në përfundimin se në Itali qarkullojnë 5 variante të COVID-19. Një studim i Task Forcave...

Presidenti ka shpallur sekret shtetëror “krimin” e tij

Nga: Mero Baze Ilir Meta ka gjetur zgjidhjen e vetme që ka çdo hajdut i fortë, kur kapet me presh në duar. I vënë para...

Detajet/Arrestohen “policët” që terrorizuan familjen në Vlorë

Policia e Vlorës ka zbardhur në kohë rekord tentativën për vjedhje në fshatin Kropisht, Selenicë. Nga ana e policisë janë arrestuar pesë autorët e...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...