E shtunë, 26 Shtator, 2020
19 C
Tirana

Kina akuzon SHBA-në për “fyerje” rreth aplikacionit TikTok

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

“Zhidro u qëllua me snajper”/ Artan Hoxha: Nëse do shpërthente tritoli, rrafshohej pallati

Gazetari Artan Hoxha ka zbardhur detaje të tjera nga ekzekutimi i Lefter Zhidros në Elbasan, nga forcat RENEA. Sipas gazetarit, nëse armatimi që 71-vjeçari kishte...

Pekini ka akuzuar Shtetet e Bashkuara të martën për “fyerje” rreth rrjetit social kinez, TikTok, pas shtimit të presionit nga ana e presidentit amerikan, Donald Trump për blerje të kësaj platforme nga një kompani amerikane për territorin e SHBA-së.

TikTok është duke u hetuar nga autoritetet amerikane për çështje të lidhura me sigurinë kombëtare, për shkak të shqetësimeve se mbledh informacionet e përdoruesve dhe ka mundësi t’i ndajë ato me qeverinë kineze në rast se urdhërohet.

Më 3 gusht, presidenti amerikan, Donald Trump i ka dhënë TikTokut afat gjashtë javë për t’i shitur operacionet e tij në SHBA, duke thënë se nuk kundërshton blerjen e këtyre shërbimeve nga ana e gjigantit amerikan, Microsoft.

“Kjo është kundër parimeve të tregjeve të ekonomisë dhe parimeve të Organizatës Botërore të Tregtisë për liri, transparencë dhe mosdiskriminim”, ka thënë zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Wang Wenbin.

“Shtetet e Bashkuara, pa ofruar të dhëna, kanë akuzuar me konceptin e sigurisë kombëtare, duke iu bërë presion të paarsyeshëm disa kompanive joamerikane”, ka thënë ai.

Wang ka thënë se pretendimet amerikane për çështje të sigurisë së aplikacioneve kineze “nuk kanë bazë”, duke shtuar se kompanitë kineze kryejnë aktivitete biznesore në përputhje me ligjin ndërkombëtar dhe ligjet e SHBA-së.

Lexo edhe :   Si janë 24 orët e fundit të jetës së një të dënuari me vdekje në SHBA

Trump, i cili ka kërcënuar javën e kaluar me ndalim të TikTokut në SHBA, për shkak të shqetësimeve për mbledhje të informacioneve nga shërbimet e inteligjencës kineze, ka thënë se ka folur me shefin e Microsoftit, Satya Nadella rreth blerjes së mundshme.

Trump u shpreh se nëse Microsoft apo ndonjë kompani tjetër amerikane nuk e blen këtë rrjet social, TikTok “do të jetë jashtë biznesit në SHBA”.

Microsoft në anën tjetër pohoi se është “i përkushtuar në kërkesën ndaj TikTokut për të rishikuar sigurinë dhe të ofrojë përfitime ekonomike për Shtetet e Bashkuara”.

Lexo edhe :   Si janë 24 orët e fundit të jetës së një të dënuari me vdekje në SHBA

Mediat shtetërore kineze ka thënë më 4 gusht se Pekini nuk do të pranojë, atë që e ka cilësuar “vjedhje” të TikTokut në SHBA, duke thënë se Pekini ka mënyra për t’iu hakmarrë presionit të Uashingtonit. /Rel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

U ekzekutua nga RENEA, flet djali i Lefter Zhidrut: I kishte ardhur dita e perëndisë

710vjeçari Lefter Zhidru terrorizoi dy ditë më parë qytetin e Elbasanit, ku pas një konflikti familjar, nisi të godiste me armë edhe drejt Policisë,...

Njerku abuzon me 14-vjeçaren në Durrës, nëna e denoncon në Polici

Detaje të reja kanë dalë në dritë nga ngjarja në Durrës ku një 39-vjeçar dyshohet se ka kryer marrëdhënie seksuale me një të mitur...

Pas Kukësit dhe Dibrës, votohet në qarkun e Gjirokastrës. Zbardhen emrat e kandidatëve të PD

Demokratët e Qarkut të Gjirokastrës do të votojnë të dielën për kandidatët e propozuar nga anëtarësia, të cilët kanë kaluar filtrin paraprak të verifikimit...

Balla: 83 mijë të punësuar më shumë në biznesin e vogël se në vitin 2013

Deputeti i PS Taulant Balla thotë se ekonomia e vendit ka shënuar rritje. Duke iu referuar dokumenteve në regjistrat e llogarive të shtetit, Balla shorehet...

Vajza e Sabianit pozon topless, e fotografon i ati

Vajza e këngëtarit të njohur Sabiani, Keisi Medini, ka publikuar së fundmi disa foto e shtrirë në krevat dhe duke pozuar topless. E menjëherë pas...