E martë, 2 Mars, 2021
2 C
Tirana

Situatë shqetësuese! Vatra zjarri në Fier, Lezhë dhe Kukës

Situata nga zjarret vijon që të jetë shqetësuese në Shqipëri!

Raportohet se disa vatra zjarri janë aktive në Fier, Lezhë dhe Kukës, ndërsa terreni vështirëson ndërhyrjen e zjarrfikësve.

Në Lezhë janë aktive 3 vatra zjarri, në Malin e Rrencit, të Kakarriqit dhe pranë një zonë të banuar. Forcat e ushtrisë po punojnë për shuarjen e flakëve.

Edhe në Kukës zjarret janë shfaqur në kurorën e gjelbër të qytetit.
Gafurr Rexha, drejtor i shërbimit zjarrfikës në Kukës tha se situata është alarmante.

Ndërkohë, flakët në Pyllin e Semanit u riaktivizuan një natë më parë.

Puna tre ditore e zjarrfikësve dhe forcave të ushtrisë është përqendruar në mbrojtjen e pyllit me pisha i ashtuquajtur “kurora” e Semanit.

“Temperatura e lartë, era, janë disa faktorë që favorizojnë zjarrin. Disa herë janë rikthyer vatrat e zjarrit”, u shpreh shefi i emergjencave civile Flamur Mato.

Dyshimet janë se zjarret janë të qëllimshme, por deri tani nuk është shoqëruar asnjë person përgjegjës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Covid-19/ Brataj: Treguesit janë brenda normave, ora e darkës ishte e tmerrshme

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, ishte i ftuar këtë të hënë në A2 nga ku foli për situatën e pandemisë në vendin tonë...

Kryemadhi: Do denoncoj me fakte si Rama manipuloi zgjedhjet e 2017-ës

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka bërë një deklaratë të fortë në emisionin “Opinion”, pasi u shpreh se brenda 2 ditësh do të denoncojë...

Kryemadhi: Me marrëveshjen e sotme, Rama nuk del as i katërti në zgjedhje

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi është shprehur se marrëveshja e sotme e nënshkruar mes PD-së dhe LSI-së, i ka hequr të drejtën Ramës për...

Berisha: Basha do të marrë 25-26 mandate në Tiranë

Ish-kryeministri Sali Berisha beson se kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha do marrë më shumë vota se ai vetë kur drejtonte këtë forcë politike. I...

Mbërrijnë mbi 15 mijë doza nga Pfizer, Rama: Bëni durim

Mbrëmjen e sotme mbërritën 15 mijë e 210 doza të vaksinës anti-covid nga kompania Pfizer. Pasi fillimisht Ministria e Shëndetësisë deklaroi se u shty ardhja...