E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

Kontrasti, në kohën e pandemisë sigurimi i shëndetit pësoi rënien më të thellë

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Teksa pandemia e shkaktuar nga virusi Sars-Cov2 ka nxitur frikën për shëndetin, kjo ka dhënë efektin e kundërt tek tregu i sigurimeve. Të dhënat zyrtare nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare tregojnë se në të gjitha klasat e sigurimit të shëndetit ka pasur rënie të thellë në portofolet e kompanive të sigurimit.

Rënia me 71.48 për qind për periudhën janar-korrik 2020 në raport me një vit më parë në grupin jeta dhe shëndeti në udhëtim është e pritshme. Kufizimi i qarkullimit ka bërë që të ketë më pak njerëz që kanë udhëtuar jashtë e për pasojë më pak sigurime.

Primet e shkruara bruto ishin 3.3 milionë lekë nga 11.8 milionë lekë që ishin një vit më parë. Numri i kontratave për këtë grup ka rënë me 73.3 për qind duke regjistruar vetëm 5784 kontrata.

Grupi me rënien më të thellë është ai i jetës në grup me 78 për qind sa i takon primeve të shkruara bruto për 7 mujorin e këtij viti në raport me një vit më parë. Ky sigurim përfshin grupe të ndryshme sigurimi që janë pjesë e një kompanie të caktuar dhe që në rast të ndodhjes së ngjarjeve të siguruara përfitohet dëmshpërblim financiar ose një shumë fikse e sigurimit të përcaktuar në kontratë.

Ky sigurim është një formë mbrojtjeje financiare. Situata e vështirë e krijuar nga pandemia që ka prekur çdo qelizë të ekonomisë duket se ka bërë që kompanitë të orientojnë fondet e tyre në çështje më emergjente duke lënë sigurimin e jetës në grup si dytësor. Primet e shkruara bruto në këtë klasë ishin 10.4 milionë lekë nga 47.6 milionë lekë që ishin një vit më parë për janar-korrik.

Klasa e tretë e shëndetit që është jeta e kombinuar dhe që parashikon kombinim të sigurimit të jetës dhe sëmundjeve dhe ofrohet për persona me moshë 18-65 vjeç. Primet e shkruara bruto për këtë klasë ranë me 66 për qind në raport me të njëjtën periudhë të një viti më parë.  Ndikim në këtë grup ka pasur dhe ecuria e dobët e kreditimit për individë (bankat u kërkojnë klientëve që kur marrin hua të bëjnë sigurim jete).

Në janar-korrik këto prime ishin 24.8 milionë lekë nga 73.1 milionë lekë që ishin një vit më parë. Në numër kontratash në 7 mujor ishin 419 kontrata nga 673 kontrata në total.

Referuar të dhënave të AMF në total primet nga sigurimet e Jetës gjatë periudhës janar-korrik 2020, arritën rreth 582 milionë lekë, ose 19.27% më pak se në periudhën janar-korrik  2019. /Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...