E enjte, 24 Qershor, 2021
26.5 C
Tirana

Turqia: Heqja e embargos së armëve për Qipron greke helmon paqen dhe stabilitetin rajonal

Në një panel online të organizuar nga Fondacioni për Studime Politike, Ekonomike dhe Sociale (SETA), dega në Washington, nënpresidenti i Turqisë, Fuat Oktay, tha se heqja e embargos së armëve për Administratën Greke të Qipros Jugore nga ana e SHBA-së është në dëm të paqes dhe stabilitetit rajonal.

“Heqja e embargos helmon paqen dhe stabilitetin rajonal”, tha Oktay.

Dy ditë më parë, Washingtoni njoftoi heqjen e pjesshme të një embargoje armësh ndaj grekëve qipriotë. Ky lajm ka marrë vemendjen e menjëhershme të Turqisë, e cila tha se ky hap “injoron barazinë dhe ekuilibrin midis dy popujve në ishull”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zhvillimet kryesore në botë në 24 orët e fundit

Çfarë ka ndodhur në botë në 24 orët e fundit 1- Merkel thirrje shteteve të BE: Vendosni karantinën për udhëtarët nga Britania e Madhe 2- Shefi...

Qytetet më të shtrenjta në botë për të huajt; Tirana në vendin e 152

Kryeqyteti i Turkmenistanit në Azinë Qendrore është cilësuar si qyteti më i shtrenjtë në botë për punëtorët e huaj. Ashgabat, një qytet me rreth një...

”Grupi i Ferrit”/ Kualifikohen Franca, Gjermania dhe Portugalia

Përfundojnë dy ndeshjet e grupit F. Hungaria ka befasuar Gjermaninënë “Allianz Arena”, teksa i ka mbyllur këto 90 minuta në barazim 2-2. Hungarezët zhbllokuan...

Euro 2020/ Plotësohet rebusi i 1/8-ave, ja përballjet me eleminim direkt

KALENDARI I 1/8-AVE E Shtunë 26 Qershor Uells vs Danimarkë (18:00, Amsterdam) Itali vs Austri (21:00, Londër) E Diel 27 Qershor Holandë vs Rep. çeke (18:00, Budapest) Belgjikë...

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Izraeli njoftoi të mërkurën (23 qershor) se do të shtyjë lehtësimin e hyrjes së turistëve individualë për shkak të shqetësimeve për përhapjen e variantit...