E mërkurë, 27 Janar, 2021
1 C
Tirana

Konsumimi i peshkut mbron trurin nga efektet e dëmshme të ndotjes së ajrit

Ekspertët rekomandojnë konsumimin e të paktën 1 apo 2 vakteve me peshk në javë. Kjo pasi peshku është një nga ushqimet më të mira për funksionet e trurit dhe shëndetin mendor. Acidet yndyrore dhe amino acidet që gjenden tek disa lloje peshqish, përmirësojnë shëndetin mendor dhe funksionet e trurit.

Por sipas një studimi të fundit rezulton se konsumimi i peshkut mund të mbrojë trurin nga efektet e dëmshme të ndotjes së ajrit. Mendohet se yndyrnat Omega-3 që gjenden tek peshku, kanë një efekt mbrojtës për trurin e njeriut. Autori kryesor i studimit Ka Kahe, nga Universiteti Columbia në New York, tha: “Peshku është një burim i shkëlqyeshëm i acideve yndyrore Omega-3 dhe i lehtë për t’u shtuar në dietë. Acidet yndyrore Omega-3 luftojnë inflamacionin dhe mbrojnë strukturën e trurit”.

Konsumimi i peshkut zvogëlon dëmtimin e trurit nga neurotoksinat si plumbi dhe mërkuri. “Gjetjet tona tregojnë se nivele më të larta të acideve yndyrore Omega-3 në gjak mund të ruajnë vëllimin e trurit dhe mund të mbrojnë individët nga efektet e mundshme toksike të ndotjes së ajrit”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...