E enjte, 5 Gusht, 2021
21.5 C
Tirana

Konferenca/ Ministri rus mbështet punën e Ramës si drejtues i OSBE

Kryeministri Edi Rama ka dalë në një konferencë të përbashkët për shtyp me ministrin e Jashtëm rus, Sergey Lavrov.

Gjatë fjalë së tij, Lavrov u shpreh se deklaratat publike të kryeministrit Rama në cilësinë e kryetarit të OSBE, kanë përcjellë pozitivitet.

“Ajo çfarë ka fituar më shumë avantazh në OSBE është retorika sulmuese si dhe përpjekjet për të nxehur polemikat në vend që të gjejmë një bazë konstruktive gjithëpërfshirëse në dialog”, tha ministri rus.

Sipas tij, personi drejtues i OSBE është shumë i rëndësishëm, pasi duhet të krijojë kushtet për një punë konstruktive. Ai shtoi se kreu i qeverisë shqiptare e ka treguar këtë gjë me deklaratat e tij, teksa theksoi se për këtë arsye Rama ka mbështetjen e plotë të tij.

“Dihet që situata e marrëdhënieve globale është mjaft komplekse dhe kjo ka ndikim edhe tek OSBE-ja. Për fat të keq ajo çfarë ka fituar më shumë avantazh në OSBE është retorika sulmuese dhe përpjekjet për të nxehur polemikat në vend që të gjejme një bazë konstruktive gjithëpërfshirëse në dialog.

Në këtë situatë, personi drejtues është shumë i rëndësishëm e duhet të krijojë kushtet për një punë konstruktive. Jam i lumtur që në fjalët tuaja publike keni dëshmuar një qasje të tillë dhe ne do ju mbështesim plotësisht për këtë. Patjetër sot do kemi shans të shkëmbejmë edhe axhendën dypalëshe dhe të kemi një takim frytdhënës”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Situatë alarmante nga zjarret në Shqipëri

Prej disa ditësh Shqipëria ndodhet e përfshirë nga zjarret, pothuajse në të gjithë territorin e saj. Sipas të dhënave zyrtare nga Agjencia e Emergjencave...

I nxorrën fytit qumështin e dhisë së Karaburunit, kishte shijen e zjarrit

Nga: Lorenc Vangjeli Eqrem bej Vlora ka një përshkrim të jashtëzakonshëm të qelizës njerëzore shqiptare në librin e tij “Kujtime 1885 – 1925”. Evropianoperëndimori fisnik...

Moti bën kthesën e madhe, nesër priten reshje shiu

Nga nesër, gradualisht mbi vendin tonë pritet depërtimi i masave ajrore relativisht të paqëndrueshme, të lagështa dhe më të freskëta me origjinë veriperëndimore. Moti...

Sa na kushton një zjarrvënie!

Nga: Dritan Hila Canadair, Viking, Bombardier jane emrat qe njihen avionët e shuarjes së zjarreve. Kushtojnë nga 35-65 milionë dollarë për njësi. Po kaq kushton...

Ekstradohet nga Greqia ish-anëtari i bandës së Cerrikut

Një ish-anëtar i Bandës së Cerrikut është ekstraduar nga Greqia. Nga Zyra Qendrore Interpol Tirana është kryer ekstradimi i shtetasit Bashkim Buzani, 50-vjeç. Ky...