E enjte, 4 Qershor, 2020
25 C
Tirana

Komisioni Europian do të shpëtojë pushimet e verës

Më të lexuarat

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...

“Hajn!” Incident gjatë fjalimit të Thaçit, arrestohet një qytetar

Pak më herët, gjatë fjalimit të Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në oborrin e Kuvendit, ndodhi një incident. Një qytetar filloi të ulëriste kundrejt Presidentit...

Bylykbashi dhe Vasili bëjnë lëvizjen e radhës

Përfaqësuesit e opozitës, u janë drejtuar selisë blu pak çaste më parë. Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili do të mbajnë një takim me kryedemokratin...

VIDEO/ Pyetja e gazetarit lë pa fjalë për 20 sekonda kryeministrin kanadez

Së fundmi është bërë virale një video, ku shfaqet kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau, i cili qëndron më shumë se 20 sekonda pa iu...

Roja 65-vjeçar abuzoi me të miturën, shkarkohet drejtori i shkollës

Ngjarja e rëndë që ndodhi në Babrru të Kamzës, ku 65-vjeçari Abaz Doku abuzoi seksualisht me një të mitur (15 vjeç), ka tronditur mbarë...

“Do t’i dalim zot këtij vendi”, Hoti flet për herë të parë si kryeministër

Pas seancës së jashtëzakonshme, kryeministri i ri, Avdullah Hoti, ka thënë se në Kuvend e presin nisma të reja ligjore dhe plot punë. Prioritet...

Rama mbron 15-vjeçaren, 1 vit më parë publikoi identitetin e prindërve të 13-vjeçares së përdhunuar

Deputeti i opozitës Halit Valteri, propozoi sot në Kuvend rikthimin e dënimit me vdekje për përdhunuesit. Ai iu referua rastit të abuzimit të një...

Shembja e TK/ Rama: Pseudoteatri ishte shpikje e fantazisë politike

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook shprehet se Teatri Kombëtar ishte shpikje e fantazisë politike. Gjithashtu, Kreu i Qeverisë e cilësoi...

EMRI/ Hapi zjarr ndaj policisë, efektivët me snajpera rrethojnë banesën në Kamëz

Një person është vetëdorëzuar në polici, pasi hapi zjarr ndaj uniformave blu. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 5., i ishin drejtuar banesës së...

Komisioni Europian kërkon të mundësojë turizmin të paktën pjesërisht këtë verë. Ai jep rekomandime për shëndetin, hapjen e kufijve, transportin me shpresën se shtetet anëtare do t’i respektojnë ato.

“Pranvera ishte e vështirë, vera nuk duhet humbur”, thotë zëvendëspresidentja e Komisionit Europian, Margarete Vestager. Shumë qytetarë duan tani një lloj pushimi e shkëputjeje. Nga ana tjetër një e dhjeta e vëllimit ekonomik europian me miliona vende pune varet nga turizmi, shpjegon ajo. Për këtë KE kërkon të zhvillojë rregulla për “rrugë të sigurtë kthimi të turizmit këtë verë”. Vërtet Spanja, Italia, Greqia ndodhen para një vale falimentimesh në sektorin turistik.

Kuponët

Një temë që është e rëndësishme për shumë qytetarë në Europë janë kuponët që u dhanë nga shoqëritë e fluturimit dhe koncernet turistikë në javët e fundit për të mos i kthyer paratë për pushimet e dështuara apo fluturime që nuk u zhvilluan. Në Komisionin Europian janë shtuar ankesat, sepse qytetarët e BE kanë të drejtë për kthimin e parave. E kjo do të mbetet kështu, thotë Vestager. Kush i kërkon mbrapsht paratë e paguara për pushimet duhet t’i marrë ato. KE u ka shkruar letra 12 vendeve europiane për t’i kujtuar për këtë detyrim ligjor.

Zëvendëspresidentja e Komisionit Europian, Margrethe Vestager

Nga ana tjetër ka propozime, se si të bëhen më atraktivë kuponët, me qëllim që qytetarët të mos i kërkojnë paratë e tyre. Pas kësaj qëndron industria, që ka probleme likuiditeti. Por vetëm pak më vonë eurokomisionerja e BE për transportin, Adina Valean e kundërshton këtë. Ka vetëm letra të përgjithshme, jo paralajmërime për shkelje të së drejtës së BE, thotë ajo. Ditët e ardhshme ndoshta do të sqarohet, se cila nga komisioneret e BE ka të drejtë. E qartë është, që rregulloret e BE e mbrojnë konsumatorin e ata duhet t’i marrin paratë, por nga ana tjetër kemi problemet ekonomike të turizmit. Por ky është vetëm një nga rregullat, që vështirë se do të zbatohen këto kohë.

Hapi i parë – hapja e kufijve

Hap pas hapi do mundësohet udhëtimi në Europë e kjo fillon me hapjen e kufijve. “Ju nuk e dini, se ç’keni humbur vetëm kur ka ikur” citon komisionerja për çështjet e brendshme, Ylva Johansson një këngë popi. Përgjegjësia kryesore për kufijtë qëndron tek shtetet anëtare e ato këto kohë ndjekin secili rrugënt e vet. Ministri i Brendshëm gjerman, Horst Seehofer u shpreh, se dëshira është që nga mesi i qershorit të ketë liri të plotë lëvizjeje në Europë. Brukseli e ka bërë të qartë, se ujditë bilaterale mes vendeve duhet të vlejnë për të gjithë qytetarët që jetojnë aty. Nëse austriakët e gjermanët bien dakord të hapin kufijtë, kjo duhet të vlejë edhe për portugezët e italianët që jetojnë aty. “Nuk duhet të ketë diskrimimin”, thotë Johannson.

Lexo edhe :   Sezon turistik i pazakontë/ Plazh nën ruajtjen e ushtrisë
Lexo edhe :   Sezon turistik i pazakontë/ Plazh nën ruajtjen e ushtrisë

Eurokomisionerja e BE për transportin, Adina-Ioana Valean

Bazë për hapjen e kufijve do të jetë një gjendje e përafërt e epidemisë në vendet përkatëse. Që do të thotë infeksionet janë nën kontroll, ka kapacitete të mjaftueshme mjekësore, e sidomos teste për të gjetur infeksionet e reja. Po ashtu rregullat e higjienës e mbajtja e maskave në ambiente publike duhet të respektohen. Megjithatë kthimi në një lëvizje normale të udhëtimit do të jetë shumë i vështirë. KE nuk mund t’ua ndalë vendeve anëtare të krijojnë zona të veta të sigurta me fqinjët e tyre, por në plan afatgjatë kufizimet duhet të hiqen.

Lloj i ri pushimesh

“Do të jetë një lloj tjetër pushimi”, thotë Margrethe Vestager. “Ne duhet të jetojmë këtë verë me virusin”. Udhëtarët e personeli në restorante e hotele duhet të ndjehen të sigurtë. Zonat turistike duhet të përpiqen që të shmangin grumbullimet masive të njerëzve. Muzetë duhet të shesin biletat online e me intervale që të mos krijohen grupime të mëdha. Ideja është të zbatohen protokolle në pikat e pushimeve turistike si për pastrimin e dhomave, distanca në restorant, në pishina, plazhe etj.

Komisionerja e BE për çështjet e brendshme, Ylva Johansson

Komisioni Europian me paketën e tij të masave për turizmin ofron vetëm një orientim. Për shëndetësinë, kufijtë, higjienën, rregullat e transportit janë përgjegjëse vetë vendet anëtare. Brukseli mund të ofrojë vetëm këshilla. Për shembull idenë e Greqisë për certifikata testimi të Coronës, Brukseli nuk e sheh si zgjidhje, sepse statusi i infeksionit mund të ndryshojë shumë shpejt. Edhe lehtësimi i masave kufizuese në BE është kaotik, e nuk ka një pamje të njësuar europiane në këtë drejtim. /DW

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Turqia planifikon rikthimin e fluturimeve me 40 shtete

Ministri turk i Transportit, Adil Karaismailoglu bëri me dije së fundmi se Turqia planifikon të rikthejë fluturimet ndërkombëtare me rreth 40 shtete gjatë këtij...

Diskutimet me ambasadorët/ Gjiknuri: Të gjithë dolëm të fituar, do të kemi votim të pastër

Përfaqësuesi i mazhorancës në Këshillin Politik të Reformës Zgjedhore, Damian Gjiknuri ka treguar detaje të tjera lidhur me diskutimet mes palëve politike dhe ambasadorëve...

SPAK rrëzon OFL-në, heq sekuestron për 48 pasuri

SPAK ka rrëzuar Operacionin Forca e Ligjit, pasi ka hequr sekuestron për 48 pasuri. Sipas SPAK, thuhet se bllokimet janë bërë në kundërshtim me...

Histori shqiptare/ “E mora nusen të vogël, për ta rritur sipas huqeve të mia”

Në studion e emisionit “Me Zemër të Hapur”, për dy emisione me radhë u trajtua historia e 22-vjeçares, nënës së tre fëmijëve, e cila...

VIDEO/ Dalin pamjet e grabitjes tek pika e “dhënies së kredive” në Korçë

Mesditën e sotme, një pikë e “dhënies së kredive” në qendër të Korçës ka rënë pre e grabitjes. Policia bën me dije se një person...
WhatsApp KONTAKTO TT