E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Kishin lidhje me Moisi Habilaj, pranga dy shqiptarëve me rrezikshmëri të lartë

Dy shqiptarë të kërkuar nga Italia për ‘trafik droge’ janë vënë në pranga. Indrit Karafili dhe Julian Hoxha po ktheheshin në Shqipëri me dokumente false, ndërsa u identifikuan nga shenjat e gishtërinjve.

Dy të rinjtë u gjetën në zonën pyjore në Saleto. Shtetasit shqiptarë kanë qenë aktivë në importin e sasive të mëdha të lëndëve narkotike në Shqipëri, të cilën më pas ua shisnin organizatave që vepronin në Siçili. Banda ishte e përbërë nga shqiptarë dhe kolumbianë, ndërsa janë sekuestruar në total 365 kilogramë marijuanë e kokainë.

Në përgjimet e tyre është përmendur edhe emri i të shumë kërkuarit Moisi Habilaj, i cili është shpallur në kërkim nga drejtësia italiane, që nga dita që u arratis në fillim të këtij viti. Moisi Habilaj, shqiptari i dënuar me 15 vite burg dhe në kërkim për trafik droge është rikthyer sërish në vëmendjen e mediave italiane.

Biseda zhvillohet më datë 9 prill të vitit 2019, brenda një “BMW X3”, që lëviz në rrugët e Katanias, ku diskuton dhe një i ri 26 vjeç nga Katania. Ata nxjerrin në pah miqësinë e veçantë që ka nisur Moisi Habilaj me Natalino Nizza (djali i një bossi droge) në burgun e Bicoça. Kjo miqësi, siç shkruan dhe media italiane, i ka hapur rrugën trafikimit të lëndëve narkotike nga Hoxha dhe Karafili.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...