E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Kina ndez për herë të parë “diellin artificial” me energji bërthamore

Pekini ka ndezur me sukses reaktorin e shkrirjes bërthamore të emërtuar ‘dielli artificial’, për herë të parë. Ai është projektuar të jetë një burim i pastër energjie, i ngjashëm me Diellin e vërtetë.

Reaktori HL-2M Tokamak është pajisja më e madhe dhe më e përparuar e Kinës për hulumtimin eksperimental të shkrirjes bërthamore.

Ai është e vendosur në provincën jugperëndimore të Sichuan dhe u përfundua në fund të vitit të kaluar. Reaktori shpesh quhet një ‘diell artificial’ për shkak të nxehtësisë dhe fuqisë së madhe që prodhon, shkruan The Independent.

Shkencëtarët kinezë kanë punuar që prej vitit 2006 në eksperimente të dizajnuara për të hedhur bazat për gjenerimin e ardhshëm të energjisë në shkallë të gjerë.

Sipas informacioneve shtetërore, reaktori i ri do të sigurojë gjithashtu mbështetje teknike për Reaktorin Ndërkombëtar Thermonuklear Eksperimental (ITER), reaktori më i madh në botë, i cili po ndërtohet në Marsejë, Francë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...