E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Kim Jong Un zotohet të zgjerojë arsenalin bërthamor: SHBA, armiku ynë (Video)

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, ka thënë se Shtetet e Bashkuara janë armiku më i madh i vendit të tij dhe se ai nuk pret që Uashingtoni të ndryshojë politikën e tij, pavarësisht kush është president.

Duke iu drejtuar kongresit të Partisë së tij të Punëtorëve në pushtet, ai u zotua se do të zgjerojë arsenalin dhe potencialin ushtarak të armëve bërthamore të Koresë së Veriut.

Ai tha se planet për një nëndetëse bërthamore tashmë janë pothuajse të plota. Komentet e tij vijnë dërisa presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Joe Biden përgatitet të marrë detyrën, shkruan BBC.

Analistët sugjerojnë se vërejtjet e Kim Jong-un janë një përpjekje për të ushtruar presion mbi qeverinë e ardhshme amerikane.

Ai kishte një raport të ngrohtë me presidentin në largim të SHBA-së, Donald Trump, edhe pse shumë pak përparim konkret ishte bërë në negociatat mbi programin bërthamor të Koresë së Veriut.

Kim Jong Un tha se vendi i tij nuk e ka ndërmend të përdorë armët bërthamore nëse forcat armiqësore nuk planifikojnë t’i përdorin ato më parë kundër Koresë së Veriut.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...