Kim Jong Un zotohet të zgjerojë arsenalin bërthamor: SHBA, armiku ynë (Video)

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, ka thënë se Shtetet e Bashkuara janë armiku më i madh i vendit të tij dhe se ai nuk pret që Uashingtoni të ndryshojë politikën e tij, pavarësisht kush është president.

Duke iu drejtuar kongresit të Partisë së tij të Punëtorëve në pushtet, ai u zotua se do të zgjerojë arsenalin dhe potencialin ushtarak të armëve bërthamore të Koresë së Veriut.

Ai tha se planet për një nëndetëse bërthamore tashmë janë pothuajse të plota. Komentet e tij vijnë dërisa presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Joe Biden përgatitet të marrë detyrën, shkruan BBC.

Analistët sugjerojnë se vërejtjet e Kim Jong-un janë një përpjekje për të ushtruar presion mbi qeverinë e ardhshme amerikane.

Ai kishte një raport të ngrohtë me presidentin në largim të SHBA-së, Donald Trump, edhe pse shumë pak përparim konkret ishte bërë në negociatat mbi programin bërthamor të Koresë së Veriut.

Kim Jong Un tha se vendi i tij nuk e ka ndërmend të përdorë armët bërthamore nëse forcat armiqësore nuk planifikojnë t’i përdorin ato më parë kundër Koresë së Veriut.