E premte, 23 Tetor, 2020
13 C
Tirana

Kim Jong-un merr vendimin ekstrem, urdhëron dorëzimin e qenve për ‘mish restoranti’

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

Lideri i Koresë së Veriut ka nxjerrë së fundmi një urdhër për dorëzimin për ushqim të të gjithë qenve që mbahen në shtëpi nga qytetarët.

Ky vendim absurd i tij ka ardhur si pasojë e mangësisë së ushqimit në vend. Sipas Daily Mail, Kim Jong-un është shprehur se zotërimi i një kafshe shtëpiake është kundra ligjit dhe se mbajtja e një qeni në shtëpi është “tendencë e ideologjisë borgjeze”.

“Autoritetet po identifikojnë shtëpitë që kanë një qen dhe po i detyrojnë t’i dorëzojnë, ose i konfiskojnë me forcë për t’i vrarë. Disa prej qenve dërgohen në kopshtet shtetërore zoologjike dhe të tjerë u shiten restoranteve”, tha një burim për rrjetin koreano-jugor Chosun Ilbo.

Raporti i fundit nga OKB, tregoi se 60% e popullatës së Koresë së Veriut përballet me mangësi të theksuara ushqimi. Gjendja është përkeqësuar nga sanksionet prej programit raketor të vendit.

Mishi i qenit preferohet më shumë në sezonin e nxehtë veror dhe besohet se jep energji e forcë. Ai shërbehet shpesh me supë pikante ose i zjerë në gjellë perimesh.

‘Chosun Ilbo’ raporton se tashmë zotëruesit e qenve shtëpiakë duhet të zbatojnë urdhrin e liderit suprem, i cili kishte lejuar mbajtjen e kafshëve shtëpiake prej fillimit të viteve 1990.

Mangësitë e ushqimit në vend janë shfaqur që prej mbylljes së kufirit me Kinën prej koronavirusit. Veriu u godit gjithashtu nga disa katastrofa natyrore vitin e shkuar, që sollën përmbytje dhe dëme në bujqësi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova dhe Maqedonia e Veriut i bashkëngjiten “Rrjetit të pastër” 5G

Kosova dhe Maqedonia e Veriut, kanë nënshkruar në Shkup memorandum bashkëpunimi me Shtetet e Bashkuara për “Rrjetin e pastër” të gjeneratës së pestë të...

Foto/ Lefter Koka me Fatos Nanon, ndryshim drastik i ish-kryeministrit

Deputeti Lefter Koka ka publikuar në rrjetin social, Facebook një foto krahë për krahë me ish-kryeministrin socialist Fatos Nano. Në mbishkrimin e fotos, Koka shprehet...

Zëdhënësi i Metës i përgjigjet Ramës: Ora e përballjes po afron

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi ka reaguar duke iu përgjigjur akuzave të kryeministrit Rama në lidhje me dhënien e nënshtetësisë ndaj futbollistit...

Sulmuesi i Real Madrid rrezikon 6 muaj burg

Futbollisti i Real Madrid, Luka Joviç vazhdon të ndërlikojë akoma më tepër situatën e tij në Serbi. Pasi disa prokurorë serb ngritën akuzat për thyerje...

(Emrat) PD zbardh listën zyrtare të kandidatëve për deputetë

Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve pranë PD, përmbylli dje procesin për vlerësimin e kandidatëve për përfaqësimin politik të PD në nivel qendror dhe lokal. Përmes...