E diel, 17 Janar, 2021
-1 C
Tirana

Kim Jong-un merr vendimin ekstrem, urdhëron dorëzimin e qenve për ‘mish restoranti’

Lideri i Koresë së Veriut ka nxjerrë së fundmi një urdhër për dorëzimin për ushqim të të gjithë qenve që mbahen në shtëpi nga qytetarët.

Ky vendim absurd i tij ka ardhur si pasojë e mangësisë së ushqimit në vend. Sipas Daily Mail, Kim Jong-un është shprehur se zotërimi i një kafshe shtëpiake është kundra ligjit dhe se mbajtja e një qeni në shtëpi është “tendencë e ideologjisë borgjeze”.

“Autoritetet po identifikojnë shtëpitë që kanë një qen dhe po i detyrojnë t’i dorëzojnë, ose i konfiskojnë me forcë për t’i vrarë. Disa prej qenve dërgohen në kopshtet shtetërore zoologjike dhe të tjerë u shiten restoranteve”, tha një burim për rrjetin koreano-jugor Chosun Ilbo.

Raporti i fundit nga OKB, tregoi se 60% e popullatës së Koresë së Veriut përballet me mangësi të theksuara ushqimi. Gjendja është përkeqësuar nga sanksionet prej programit raketor të vendit.

Mishi i qenit preferohet më shumë në sezonin e nxehtë veror dhe besohet se jep energji e forcë. Ai shërbehet shpesh me supë pikante ose i zjerë në gjellë perimesh.

‘Chosun Ilbo’ raporton se tashmë zotëruesit e qenve shtëpiakë duhet të zbatojnë urdhrin e liderit suprem, i cili kishte lejuar mbajtjen e kafshëve shtëpiake prej fillimit të viteve 1990.

Mangësitë e ushqimit në vend janë shfaqur që prej mbylljes së kufirit me Kinën prej koronavirusit. Veriu u godit gjithashtu nga disa katastrofa natyrore vitin e shkuar, që sollën përmbytje dhe dëme në bujqësi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...