E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

“Kërcënim për botën”/ Shkencëtarët kundër lirimit të masave në Britani

Shkencëtarët globalë kanë kritikuar planet e qeverisë së Britanisë së Madhe për të lehtësuar pothuajse të gjitha kufizimet e Covid-19, duke e quajtur atë joetike dhe të rrezikshme për të gjithë planetin.

Duke u mbledhur në një samit virtual, shkencëtarët dhe këshilltarët qeveritarë kryesorë nga e gjithë bota paralajmëruan se Britania po shkonte drejt katastrofës duke hequr shumicën e kufizimeve të saj, shkruan CNBC.

Kërkesa erdhi ndërsa më shumë se 1,200 shkencëtarë mbështetën një letër në revistën mjekësore Lancet, në të cilën planet e Kryeministrit Boris Johnson u quajtën “të rrezikshme dhe të parakohshme”.

Anglia do të shohë shumicën e kufizimeve të fundit të mbetura, duke përfshirë mbajtjen e detyrueshme të maskave dhe distancimin social, për të cilën Johnson ka thënë se do të jetë një veprim “i pakthyeshëm” .

Johnson ka mbrojtur ashpër strategjinë e tij të re dhe ka argumentuar se tani është “koha e duhur për të vazhduar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...