E enjte, 13 Gusht, 2020
21 C
Tirana

Keqkuptimi opozitar me lirinë

Më të lexuarat

Sërish rekord rastesh të reja në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 3 persona nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot...

“U kthye nga një ferr plehrash në destinacion turistik”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e një videoje në rrjetin social Facebook. Në videon në fjalë shfaqet Belshi, ndërsa...

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

Ishin fshehur në Shqipëri, ekstradohen 9 persona drejt Italisë

Nëntë persona të kërkuar që janë arrestuar në Shqipëri janë ekstraduar ditën e sotme në Itali. Sipas policisë, të ekstraduarit janë shtetas shqiptar nga mosha...

Rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me koronavirusin e kanë...

Agron Shehaj dhuron respiratorë dhe aparat dialize për spitalin COVID 2

Biznesmeni dhe ish-deputeti i PD, Agron Shehaj i ka dhuruar dy respiratorë dhe një aparat dialize spitalit Shefqet Ndroqi, i cili është kthyer aktualisht...

“I besoj Putinit”, kush është presidenti i parë që do marrë vaksinën ruse

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, është shprehur mjaft besimplotë lidhur me zbulimin e vaksinës së koronavirusit nga Rusia. Duterte ka treguar gatishmërinë të bëhet personi...

Tensionet me Turqinë, Greqia kërkon ndihmën e SHBA-së

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, do të zhvillojë një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Vjenë të premten. Përmes një deklarate,...

Infektimet e reja në Gjermani arrijnë “nivelin alarmues”

Sërish në Gjermani janë regjistruar mbi 1200 raste të reja të infektimeve me virusin Corona. Kjo gjendje ka alarmuar edhe Ministrin e Shëndetësisë, Jens Spahn. Ministri...

Tensionohet situata mes dy vendeve/ Roja bregdetare greke qëllon drejt jahtit turk

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Nga: Klementin Mile

Nga këndvështrimi i motivimit popullor, keqkuptimi kryesor i opozitës është predikimi i lirisë së lashtësisë në kushtet e modernitetit. Si rezultat i këtij keqkuptimi, opozita i propozon popullit një liri që ky i fundit as e vlerëson dhe as e kupton si liri. Modernët mund t’i motivojë vetëm liria moderne, çdo propozim tjetër është i kotë, i pavend dhe kundërproduktiv.

Thuajse dy shekuj më parë, filozofi dhe aktivisti politik zviceriano-francez Benjamin Constant ndërmori një studim historik të lirisë. Ai zbuloi se liria e lashtësisë ishte shumë e ndryshme nga liria moderne.

Në modernitet liria është një lloj pavarësie në paqe. Ajo kuptohet si e drejta për t’iu nënshtruar vetëm ligjeve dhe për të mos u arrestuar, burgosur, keqtrajtuar apo dënuar me vdekje, në asnjë mënyrë prej vullnetit arbitrar të një ose më shumë individëve.

Ajo është e drejta e gjithsecilit të shprehë opinionin e tij, të zgjedhë një profesion dhe ta praktikojë atë, të zotërojë pronë private dhe madje të abuzojë me të; të vijë dhe të ikë pa qenë nevoja të kërkojë leje dhe pa dhënë llogari për motivet e udhëtimeve të tij, apo marrëveshjet që realizon.

Është e drejta e gjithkujt të shoqërohet dhe bashkohet me individë të tjerë, si për të diskutuar mbi interesat e tyre dhe për të praktikuar besimin fetar që preferojnë, ashtu dhe thjesht për të kaluar ditët dhe orët në mënyrën më të pajtueshme me prirjet dhe dëshirat e tyre.

Së fundmi është e drejta e gjithkujt të synojë të ushtrojë influencë mbi administratën dhe qeverisjen si duke zgjedhur të gjithë apo një pjesë të zyrtarëve, ashtu dhe nëpërmjet përfaqësimit, peticioneve apo kërkesave të cilave autoritetet janë të detyruara t’u kushtojnë vëmendje dhe të përpiqen t’i realizojnë.

Nga ana tjetër, liria e lashtësisë ishte pjesëmarrje në jetën politike kolektive. Ajo konsistonte në ushtrimin kolektiv, por direkt, të disa pjesëve të sovranitetit total; në diskutime dhe rrahje mendimesh në sheshe publike mbi çështje të luftës dhe të paqes; në krijimin ose jo të aleancave me qeveritë e huaja; në votimin e ligjeve; në marrjen e vendimeve gjyqësore; në shqyrtimin e llogarive, veprimeve dhe administrimit të gjykatësve; në thirrjen e tyre për tu paraqitur përpara popullit të grumbulluar; në ngritjen e akuzave, dënimin apo shkarkimin e tyre.

Lexo edhe :   Kur hallet e Shkëlzenit, bëhen halle të opozitës
Lexo edhe :   Kur hallet e Shkëlzenit, bëhen halle të opozitës

Në periudhën antike vullneti i çdo individi kishte ndikim real. Për rrjedhojë njerëzit në lashtësi ishin të gatshëm të bënin sakrifica të mëdha për të ruajtur dhe mbrojtur të drejtat e tyre politike dhe pjesën që u takonte nga administrimi i shtetit.

Ndërsa tani individi, i humbur në mizërinë e turmës, nuk mund pothuajse kurrë të perceptojë apo të marrë me mend ndikimin që ushtron në punët e shtetit. Për rrjedhojë individët bashkëkohorë duhet të jenë shumë më të lidhur sesa ata në lashtësi me pavarësinë individuale.

Njerëzit në lashtësi, kur sakrifikonin pavarësinë individuale për të ruajtur të drejtat politike të tyre, sakrifikonin më pak për të arritur më shumë; sot, duke kryer të njëjtën sakrificë ne japim më shumë për të marrë më pak.

Atëherë, çfarë duhet të bëjë opozita? Së pari, ajo nuk duhet t’i trajtojë qytetarët modernë sikur të kishin motivimin dhe konstruktin vleror të antikëve. Të thërrasësh njerëz në protesta politike është kundër frymës së modernitetit. Mund t’i thërrasësh, por nuk do të vijnë.

Së dyti, opozita duhet të promovojë në alternativën e saj lirinë individuale dhe lirinë politike. Constant e thotë qartë që liria individuale është liria moderne e vërtetë. Liria politike është garanti i saj dhe, për pasojë, liria politike është e domosdoshme dhe e pazëvendësueshme.

Por t’u kërkosh njerëzve të ditëve tona të sakrifikojnë, sikurse ndodhte në lashtësi, lirinë individuale të tyre për lirinë politike, ky është mjeti më i sigurt për t’i shkëputur prej së parës dhe, me t’u arritur kjo, për t’i privuar dhe prej së dytës. /Gazeta Liberale

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Raporti/ Pandemia në Shqipëri varfëroi të rinjtë, mes tyre mbizotëron papunësia

Rrjeti Kombëtar për të Rinjtë dhe Qendra për të Drejtat e Fëmijëve publikuan sot Raportin Vjetor Kombëtar “Rinia 2020” në Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. Raporti...

Macron paralajmëron Iranin kundër “ndërhyrjes” në Liban

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka paralajmëruar Iranin kundër cdo ndërhyrjeje në Liban. Sipas Reuters, Macron ka zhvilluar një bisedë të telefonike me presidentin iranian, Hassan...

VIDEO/ Neymar shpërdoron dy raste vetëm për vetëm me portierin

Po luhet mbrëmjen e sotme ndeshja mes Atalantës dhe PSG-së, e vlefshme për ‘Champions League’. Pak minuta më parë ka përfunduar pjesa e parë, me...

Drejt Presidencës me fletëthirrjen e Hagës në xhep

Nga Mero Baze Një vit më parë, Ramush Haradinaj dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit, nën arsyetimin se ishte thirrur nga Gjykata Speciale e Kosovës...

Tensionet me Turqinë, Greqia kërkon ndihmën e SHBA-së

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, do të zhvillojë një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Vjenë të premten. Përmes një deklarate,...