E martë, 30 Nëntor, 2021
5.5 C
Tirana

Karikatura/ Dilema e NATO-s për Kosovën: Të ndërhyj, të mos ndërhyj!

Më shumë se 20 vjet më parë, pak para se të nisnin bombardimet mbi Serbi, ndërsa NATO po merrte vendim për të bombarduar objektivat ushtarake të Milloshevicit, shtypi holandez spekulonte nëse Aleanca Veriatlantike do të ndërhynte ose jo. Kjo karikaturë i përket pikërisht asaj periudhe dhe në diçiturë shënohet: Të ndërhyjmë, të mos ndërhyjmë! Duke përdorur për këtë pikërisht simbolin e gjetheve të një dege peme që këputen derisa mbërrin i fundit sipas të cilit përcaktohet dhe fati përfundimtar i aksionit. Sigurisht se vendimi, sikurse dihet, ishte plotësisht në drejtim të ndërhyrjes, çka solli në fund edhe realitetet e reja në Kosovë, por ankthi dhe dinamika e ngjarjeve bënin që deri në minutën e fundit të aludohej se NATO nuk do të ndërhynte, sikurse kishte besuar dhe vetë “Kasapi i Ballkanit”.

Botohet për herë të parë – Armand PLAKA-Të gjitha të drejtat të rezervuara!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I rikthehet tumori pas 9 vitesh, qytetarët solidarizohen me Adriana Matoshin

Aktorja e njohur, njëkohësisht dhe deputetja e Kosovës, Adriana Matoshi, njoftoi miqtë e ndjekësit e saj një ditë më parë me anë të një...

Si lindi alfabeti

Nga: Cody Cottier Anglishtja e shkruar, së bashku me shumicën e gjuhëve moderne, është aq shumë e lidhur me alfabetin e saj, saqë ne mund ta marrim atë sot si të mirëqenë. Në...

Variantet e koronavirusit, ja çfarë dimë deri më tani

Omicron, varianti më i ri i koronavirusit, është gjithashtu më i shpejti për t'u etiketuar si "variant shqetësues" nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, për...

Bllokimi për variantin Omicron/ Biden: S’ka vend për panik

Presidenti amerikan Joe Biden e ka quajtur variantin Omicron Covid-19 një "shkak shqetësimi, jo shkak për panik", një ditë pasi u zbulua në Amerikën...

Njihuni me këmbimin valutor, 30 nëntor 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re rritje e dollarit, paundit britanik dhe frangës zvicerane. Ndërsa euro s'ka pësuar ndryshime. Më poshtë do të...