Kandidati i PD në Elbasan: Dy fuoristrada më kanë ndjekur në afërsi të shtëpisë

Teksa na ndajnë vetëm 5 ditë nga votimet për zgjedhjet parlamentare, situata politike në vend është tensionuar.

Kandidati i Partisë Demokratike në Qarkun e Elbasanit, Lefter Gështenja, tregoi se mesnatën e së hënës, i ka ndodhur një incident.

I ftuar në ”News 24”, ai tha se është ndjekur nga dy fuoristrada deri në afërsi të shtëpisë dhe është konfliktuar me ta.

Ndër të tjera, Gështenja u shpreh se pushteti qendror dhe vendor po ushtron presion ndaj votuesve, teksa shtoi se ata po marrin të gjitha masat për të denoncuar këto raste.

Lefter Gështenja: ”Elbasani do të jetë vendimtar në këto zgjedhje. Po ushtrohet presion, për një pjesë e administratë po bëjmë gati kallëzimet penale. Më lejoni të them që mbrëmë kam pasur një incident me njerëz të rilindjes, dy furoistrada që më ndiqnin pranë shtëpisë, me kërcënime dhe fyerje, kërcënim hapur, imagjinoni kur më ndjekin mua. Debatuam ashpër, isha i shoqëruar me vajzat e stafit. Unë për incidentin do të ndjek rrugën ligjore. Një person e kam konflitkuar.

Kam informacion që një është me precedent penal, por do e lë në dorën e organeve të drejtësisë. Prej ditësh qoftë administrate qendrore dhe vendore po ushtrojnë presion ndaj votuesve, nuk lejojnë që të ketë votim të lirë. Dua t’i bëj thirrje zotit Balla të heqin dorë nga kjo metodë. Ne kemi indicie që po shpërndahen para dhe ndihma. Grupet tona po dokumentojnë të gjithë procesin dhe do të çojmë para drejtësisë të gjithë ata njerëz.”