E hënë, 14 Qershor, 2021
14.5 C
Tirana

“Kam qenë pjesë e UÇK-së”, babai i talentit nga Kumanova: E dua 5 minuta me Shqipërinë

Prej disa kohësh media të ndryshme sportive kanë raportuar se Reali i Madridit është interesuar për futbollistin shqiptar, Gentian Ameti. Lojtari 19-vjeçar me prejardhje nga Kumanova është i huazuar te Skarbeuk në Belgjikë, por zotëron një potencial të jashtëzakonshëm.

Vetë futbollisti është shprehur se është gati të braktisë gjithçka për Shqipërinë, por gjithçka merr sens kur kuptohet edhe mënyra e edukimit nga prindërit. Në një intervistë për “Tema Javore”, babai i Gentianit, Afrimi, ka rrëfyer gjithçka sa i përket ndjenjës së tij për flamurin kuqezi:

“Para luftës së vitit 2001 punoja si gazetar në një Radiotelevizion lokal. Nuk hiqja dot dorë pasi më fillonte shpirti të më kënaqej kur në linjë paraqiteshin ushtarët dhe komandantët e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare që më kërkonin këngë patriotike. Nuk kishte gëzim më të madh se të respektoje dëshirat e tyre. E di që sot tingëllon pak çuditshëm, por në kohë lufte ndizen emocionet. Unë kam qenë edhe vetë pjesë e ushtrisë për pak kohë, por nuk e harroj për gjithë jetën.

Mora rrugën e kurbetit duke lënë pas gjithë familjen në Kumanovë. Pasi jam rregulluar vetë, arrita të tërheq edhe familjen time. Sa i përket Gentianit, për të ka pasur oferta nga shumë klube. Sikur të luante me kombëtaren shqiptare! Unë në jetën time kam pasur disa momente të rëndësishme, lindja e djalit të parë, betimi para UÇK-së dhe nuk do e harroja kurrë nëse bijtë e mi luanin qoftë edhe pesë minuta me Shqipërinë. Kemi pasur kontakt edhe me Alban Bushin, tani presim një ftesë. Përse Gent? Sigurisht, i kemi vendosur emrin e mbretit”, ka thënë Afrimi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Një ditëlindje dhe një ditëvdekje

Nga Sokol Balla Gramoz Ruçi bën 70 vjeç në dhjetor, por zëre se ditëlindja e tij ka qënë dje. Tre dekadat e jetës politike të...

Euro 2020/ Hollanda mund Ukrainën në ndeshjen emocionuese me 5 gola

Takim i mbrëmjes, ai midis Hollandës dhe Ukrainës është mbyllur me vrull pasi plot 5 gola u shënuan në pjesën e dytë. Hollanda fitoi...

Gurët e tëmthit, shkaktarët dhe të rrezikuarit

Gurët e tëmthit formohen kur lëngu i grumbulluar në fshikëzën e tëmthit mpikset ose ngurtësohet në copa të vogla materiali të ngjashme me gurët....

Takimi Rama-Blinken, ja marrëveshja e nënshkruar. Fjala e Blinkenit dhe Ramës

Kryeministri Edi Rama dhe Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken kanë zhvilluar një takim në Bruksel ditën e sotme. Fryt i këtij takimi ishte marrëveshja...

Itali/ Ngjarje tragjike në Romë, 4 viktima mes tyre autori dhe 2 të mitur

Një burrë i moshuar, 84-vjeçari Salvatore Ranieri, dhe dy vëllezër të moshës 5 dhe 10 vjeç, David dhe Daniel Fusinato, u vranë në Konsorciumin...