E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

Kaliforni, zjarret djegin qindra ndërtesa

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Pritet që ndryshimi i motit këtë fundjavë t’i ndihmojë zjarrëfikësit në Kaliforni në përpjekjen e tyre për të vënë nën kontroll zjarrin që ka djegur këtë vit një sipërfaqe rekord prej 1,6 milionë hektarësh.

Sipas zyrtarëve, nëse zjarret djegin edhe 8,100 hektarë të tjerë kjo do të shënonte një ngjarje të zymtë, ndërsa zjarrfikësit luftojnë me 23 vatra kryesore në mbarë shtetin e Kalifornisë.

Mëngjesin e së shtunës pati njoftime pozitive. Zyrtarët nuk bënë paralajmërime për rrezik ekstrem nga zjarret pasojë e erërave të fuqishme. Shërbimi Kombëtar i Motit parashikon rënien e temperaturave të larta dhe kushte me erëra më të lehta përgjatë gjithë shtetit në fundjavë.

Të premten helikopterët hodhën ujë mbi zjarret në rrëzën e Luginës Napa, që njihet si rajoni i prodhimit të verës, ku të dielën e kaluar shpërtheu zjarri. Kjo zonë ndodhet rreth 120 kilometra në veri të qytetit San Françisko.

Urdhërat për evakuim të banorëve në Calistoga u tjetërsuan në paralajmërime megjithëse disa shtëpi dhe pemë vazhduan të digjen. Zjarri ka shkatërruar rreth 250 shtëpi dhe objkte të tjera, përfshi punishte dhe kantina vere.

Zjarrfikësit bënë përparim të dukshëm të premten. Zyrtarët thanë se vetëm 46 për qind e vatrës së zjarrit që shkatërroi rreth 150 ndërtesa pranë qytetit Redding, ishte vënë nën kontroll.

Zjarret në Kaliforni u kanë marrë jetën 31 njerëzve këtë vit. Shumë prej tyre u shkaktuan nga rrufetë në muajin gusht dhe shumica e zjarreve vazhdojnë që nga ajo kohë.

Shumë shkencëtarë thonë se ndryshimi i klimës e ka bërë Kaliforninë më të rrezikuar ndaj zjarreve për shkak se zona të mëdha të atij shteti janë të mbuluara me pemë të thata e shkurre./VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Deti” në Hagë, Abazi: Rama para një tentative për tradhëti kombëtare

Shqipëria dhe Greqia ranë dakord që t’i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare për çështjen e detit. Bojken Abazi, kreu i Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë, thotë në lidhje...

Meta, propozim ekstrem: Kush prek votën, t’i pritet dora si në Mesjetë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta është i bindur se pas 25 prillit Shqipëria do të hyjë në një epokë të re. Në një prononcim për...

Rast i veçantë: Mbrojtësi i Interit, negativ dy ditë pasi u infektua me Covid

Mbrojtësi, Achraf Hakimi kthehet negativ vetëm dy ditë pasi rezultoi pozitiv në prag të ndeshjes kundër Borussia Mönchengladbach. Një rast sa i çuditshëm, aq edhe...

Nuk kaloi vetingun, KPA rikthen në detyrë kreun e Gjykatës së Apelit në Shkodër

Fuat Vjerdha bëhet i pari në sistemin e drejtësisë, i cili rikthehet në detyrë si kryetar i Gjykatës së Apelit në Shkodër. Komisioni i...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...