E shtunë, 26 Shtator, 2020
16 C
Tirana

“Ka ikur koha e Francës”, Turqia reagon ashpër ndaj Macron

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, deklaroi se evropianët duhet të jenë të qartë dhe të vendosur jo ndaj popullit turk, por përballë qeverisë së presidentit Erdogan.

Sipas Macron-it, Turqia ka treguar sjellje të papranueshme ndaj anijes franceze në ujërat libiane. Në konferencën për shtyp përpara samitit të përfaqësuesve të vendeve të Evropës Juglindore, presidenti francez tha se është e nevojshme të diskutohet se çfarë është e nevojshme për të rivendosur dialogun me Turqinë.

Ai shtoi se pozicioni i Francës është fiksuar muajt e fundit dhe se kjo nuk është drejt ngritjes së tensioneve. Ministria e Jashtme turke u përgjigj se deklaratat ishin “vetëm një reflektim i dobësisë personale dhe pashpresës së Macron, në të cilin ai ka rënë”.

“Presidenti francez Macron, duke ndjekur refleksin e vjetër kolonialist, po bën edhe një herë deklarata arrogante dhe po japë mësime nga lartësia”, thuhet në deklaratën e Ankarasë, duke shtuar se “ka kaluar koha kur Franca mund të bënte çfarë të donte në të gjithë botën. Macron, lojërat e ndyra të të cilit ne i kemi shkatërruar dhe prishur të gjitha planet dinake të politikës së jashtme, tani po sulmon me zemërim Turqinë dhe presidentin tonë. Presidenti ynë është një nga udhëheqësit e zgjedhur në detyrë me mbështetjen më të madhe të votuesve në Evropë dhe ai gjithmonë e ka pasur forcën nga populli turk. Populli dhe qeveria turke kanë qenë gjithmonë dhe do të jenë të bashkuar kundër sulmeve të tilla.

Lexo edhe :   Mbledhja e OKB/ Mitsotakis: I zgjata dorën e miqësisë Erdoganit, u përgjigj me provokime

Macron nuk është një njeri që mund të vendosë kufij detarë në Mesdhe ose ndonjë rajon tjetër të botës”, deklarata e Ankarasë thekson më tej se Franca duhet të jetë “një mbështetëse e dialogut dhe marrëveshjes, dhe jo të angazhohet në mbështetje të verbër për Greqinë dhe Qipron Jugore, të cilat e kanë bërë BE-në të jetë peng të interesave të tyre mendjengushta dhe dritëshkurtra me nxitje të njëanshme.

Lexo edhe :   Veprimi i papritur i Turqisë ‘ndez gjakrat’ në Egje

Kjo është diktuar nga vlerat evropiane dhe aleanca jonë në NATO. Me një qëndrim individual dhe nacionalist, Presidenti i Francës inkurajon tensionet dhe vë në rrezik interesat e mëdha të Evropës dhe BE. Franca, e cila nuk ka kufi në Mesdheun lindor dhe ende drejtohet nga mentaliteti kolonial, nuk ka asnjë bazë për një sulm ndaj politikës së jashtme të Turqisë, e cila është provuar të jetë aleate, e sinqertë, bashkëpunuese, njerëzore dhe aktive. Ne ia lëmë popullit francez të vlerësojë situatën në të cilën ka rënë Macron, duke humbur gjithnjë e më shumë mbështetjen e publikut në Francë”, përfundon deklarata.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Opozita e Bashës si lule artificiale

Nga Lorenc Vangjeli Në Tiranë, por dhe gjithkund gjetkë, gjithçka e ka një çmim. Shëndeti, dashuria, karriera, fati e madje edhe mosha kalendarike mund të...

Rrëzimi i avionit dhe 26 viktimat, Presidenti i Ukrainës e shpall këtë të shtunën ditë zie

Ekipet e kërkim-shpëtimit po vazhdojnë punën në zonën ku një aeroplan ushtarak i Ukrainës u rrëzua. Të shtunën, autoritetet thanë se kanë gjetur edhe...

Stresi konfirmohet pozitiv me koronavirus

Reperi i njohur, Arkimed Lushaj, i njohur me emrin artistik Stresi, bëhet artisti i radhës që konfirmon se është infektuar me koronavirus. Lajmin e ka...

Reshjet e dendura/ Xhaçka: Parashikimet për javën e ardhshme janë shqetësuese

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, doli në një deklaratë për mediat mbi situatën në vend për shkak të motit të keq. Ministrja paralajmëroi se intensiteti...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...