E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Izrael/ Herzog zgjidhet President i ri i vendit, bir i ish-Presidentit të 6-të

Isaac Herzog u zgjodh presidenti i njëmbëdhjetë i Izraelit, me 87 vota nga 120 në Knesset, parlamenti izraelit.

Herzog do të pasojë Reuven Rivlin kur mandati i këtij të fundit të skadojë më 9 korrik.

Ai do të jetë gjithashtu presidenti i parë izraelit që do të jetë djali i një ish-presidenti. Babai i tij Chaim Herzog ishte presidenti i gjashtë i Izraelit në 1983-1993.

Herzog, aktualisht kreu i Agjencisë Hebraike, ishte gjithashtu një ish-udhëheqës i Partisë së Punës në 2013-2017.

Herzog mundi Miriam Peretz, një aktiviste të shoqërisë civile që kapërceu humbjen e dy fëmijëve të saj në betejën për t’u bërë fituese e Çmimit Izraelit. Peretz fitoi vetëm 26 vota.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...