E martë, 25 Janar, 2022
-4.5 C
Tirana

Italia shtrëngon masat/ Ministri i Shëndetësisë: Të ndalohen festat edhe në shtëpi

Italia po përjeton një situatë kritike si pasojë e COVID-19. Në 24 orët e fundit, vendi fqinj konfirmoi 5.456 raste pozitive, si dhe 26 viktima. Ekspertët e Komitetit Teknik Shkencor në vend, u mblodhën për të diskutuar rreth masave që do të merren për të përmbajtur përhapjen e koronavirusit.

Ministri i Shëndetësisë në Itali, Roberto Speranza, ka propozuar që të gjitha festat të jenë të ndaluara, përfshirë këtu edhe ato që bëhen privatisht nëpër shtëpi.

Raportohet se kanë ndryshuar rregullat për karantinën e cila nga 14 reduktohet në 10 ditë. Veç kësaj, për t’u shpallur negativ për Covid-19 do të mjaftojë vetëm një tampon.

Po ashtu, autoritetet e Shëndetit në vend deri më tani kanë theksuar se nuk do të ketë një karantinë kombëtare të dytë.

“Asnjë karantinë kombëtare, vetëm rregulla më kufizuese nga rajonet”.  “Nuk ka kushte për asnjë izolim kombëtar, për asnjë territor”, tha Speranza.

Komiteti Shkencor dhe Teknik, po merr parasysh mundësinë që të shkurtojë numrin e tifozëve në stadium. Autoritetet po rimendojnë për reduktimin e numrit të tifozëve në stadiume nga 1000 në 500.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndërron jetë aktori i njohur turk, luajti në serialin “Ertogrul”

Aktori i njohur turk, Ayberk Pekcan, ka ndërruar jetë në moshën 51-vjeçare. I ndjeri ka luajtur në serialin “Ertogrul” dhe “Osman”. Mediat turke thonë se...

Gjirokastritët dhe korçarët më punëtorë, Lezha, Dibra dhe Tirana më “dembele”

Qarqe të ndryshme të vendit shfaqin sjellje ekstreme ndaj punës, pasi në disa prej tyre popullsia në moshë punë (+15 vjeç) shfaq një interes...

Makthi i Berishës nga institucionet që nuk e njohin

Nga: Mero Baze Sali Berisha tani ka nisur luftë me çdo institucion zyrtar, politik apo fetar që nuk e pranon më si Kryetar të PD,...

“Blindohen” zgjedhjet në Shoqatën e Tiranës, hyrja me kartë identiteti

Në orën 15:00 do të nisin zgjedhjet e Shoqatës Rajonale të Futbollit të Tiranës. Aktualisht është vënë re prezencë e forcave të policisë private,...

Nis hakmarrja pas përgjimeve, Tatimet ‘mësyjnë’ te bizneset e Armand Dukës

Bashkia e Tiranës me në krye Erion Veliaj, ka marrë zotimin për të "pastruar futbollin". Prokuroria e Tiranës ka nisur sot një hetim për...