E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Itali: Dyshemeja e Koloseut do të rindërtohet për një shifër marramendëse

Ndërtesa antike në Itali, Koloseu do të rinovohet. Lajmin e ka bërë të ditur Ministri i Kulturën dhe i Trashëgimisë në Itali, Dario Franceschini, i cili tha se do të restaurohet vetëm pjesa e dyshemesë së tij, për ta kthyer atë në një arenë të madhe ku mund të zhvillohen projekte të ndryshme.

Mediat italiane shkruajnë se projekti do të ketë një buxhet prej 18.5 milion euro dhe puna është parashikuar të nisë vitin tjetër. Ministri Franceschini ka kërkuar një kusht të rëndësishëm për fituesin e kësaj gare të hapur, që i gjithë ndërtimi të jetë hermetik dhe të mos depërtojë uji.

Franceschini tha gjithashtu se në këtë skenë që pas rindërtimit të dyshemesë, priten të mbahen teatro, koncerte dhe evente kulturore.

“Do të jetë një ndërhyrje e madhe teknologjike që do t’u ofrojë vizitorëve mundësinë për të parë jo vetëm nëntokën, si sot, por për të soditur bukurinë e Koloseut nga qendra e arenës”, ka thënë ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I dogjën makinën, ja kush ishte ‘shënjestra’

Një automjet tip "BMW X5" u përfshi nga flakët mëngjesin e sotëm në lagjen 15 në Durrës, duke u djegur plotësisht në pjesën e...

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...

Ne nuk jemi gati për Evropën pa Angela Merkelin

Nga: Mujtaba Rahman “Politico.eu” 2021 është viti kur Evropa do të duhet të mësojë që të jetojë pa Angela Merkelin. Kancelarja gjermane do të tërhiqet...