E mërkurë, 20 Janar, 2021
7 C
Tirana

Ishulli privat në Irlandë shitet për 6 milionë dollarë, blerësi e pa vetëm në video

Një ishull privat në brigjet e Irlandës është shitur për vetëm 6 milionë dollarë.

Blerësi anonim raportohet se nuk e ka vizituar asnjëherë vendndodhjen, por ka parë vetëm një video-prezantim të vendndodhjes.

Ishulli “Horse” me një sipërfaqe prej 157-hektarësh gjendet në jugperëndim të ishullit kryesor të Irlandës. Ishulli përmban 3 plazhe dhe shtatë shtëpi.

Blerësi është një nga super të pasurit e fundit që kërkon largim drejt ishujve privatë, ndoshta prej pandemisë së koronavirusit.

Sipas mediave të huaja, ishulli ka pasur një industri të vogël minerare në shekullin e 19-të. Popullsia e tij maksimale ka qenë 137 njerëz në 1841, por deri në vitet 1960, aty nuk kishte mbetur më asnjeri.

“Horse” ka sistemin e vet të energjisë elektrike, të ujit dhe kanalizimeve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Trashëgimia e fortë e epokës Trump

Nga: Pierre Haski “Internazionale” Ndërsa Shtetet e Bashkuara po përgatiten të jetojnë shumë gjatë me trashëgiminë e Donald Trump, pjesa tjetër e botës mezi pret...

Prishi kontratën me skuadrën, Igli Tare shënjestron ish-lojtarin e Milanit

Pas prishjes konsensuale të kontratës së tij me Arsenalin, Sokratis Papastathopulos është vendosur në shënjestrën e shumë klubeve që do t’a përfitonin grekun me...

Të premtosh ‘shkapjen’ e shtetit, për ta gjunjëzuar atë

Nga: Mero Baze Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë, përjashtoi Albin Kurtin dhe 46 deputetë të tjerë, nga e drejta për të kandiduar, pas verfikimit...

“Ti e di që unë fitova”/ Publikohet letra që Trump i la Bidenit

Publikohet letra që Donald Trump i ka lënë pasardhësit të tij në Zyrën Ovale, Joe Biden. Trump edhe në çastet e fundit të tij të...

Jozefina Topalli tregon kushtin e fortë për t’u bashkuar me Partinë Demokratike

Kryetarja e Partisë “Lëvizja për Ndryshim”, Jozefina Topalli thotë se bashkimi i së djathtës është i rëndësishëm por thekson se nuk mund të bëhet...