E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

India në kaos/ Njerëzit po përdorin bajga lope për t’u mbrojtur nga Covid-19

India po kalon një situate tepër të vështirë epidemiologjike, teksa varinati i koronavirusit me tre mutacione ka shkaktuar një rritje tejet të lartë të viktimave dhe infektimeve.

Për këtë arsye, Organizata Botërore e Shëndetësisë e cilësoi variantin B.1.617, si një rrezik global për shëndetin.

Vala shkatërruese ka mbingarkuar sistemin e kujdesit shëndetësor, ndërsa ekspertët thonë se shifrat zyrtare për rastet dhe viktimat janë shumë më të ulëta sesa shifrat reale.

Megjithatë, indianët po përdorin një tjetër mënyrë për të luftuar koronavirusin, përveç vaksinimit masiv të popullsisë, duke përdorur bajgën e lopës.

Sipas tyre, lyerja e trupit me bajgën e lopes mund të parandalojë infektimin me virusin vdekjeprurës, por kjo është kundërshtuar nga mjekët vendas, shkruan agjencia e lajmeve, Reuters.

Ata janë shprehur se nuk ka asnjë provë shkencore që kjo është efektive, madje mund të jetë burim për sëmundje të tjera.

Pandemia ka ulur në gjunjë shtetin me popullsinë e dytë më të madhe në botë, që regjistron 22,66 milionë raste dhe 246 116 viktima deri tani.

Ekspertët thonë se shifrat reale mund të jenë deri 10-fish më të larta, ndërkohë që në të gjithë vendin është shumë e vështirë të gjesh një shtrat në spital, e madje edhe oksigjen apo mjekime.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I nxorrën fytit qumështin e dhisë së Karaburunit, kishte shijen e zjarrit

Nga: Lorenc Vangjeli Eqrem bej Vlora ka një përshkrim të jashtëzakonshëm të qelizës njerëzore shqiptare në librin e tij “Kujtime 1885 – 1925”. Evropianoperëndimori fisnik...

Moti bën kthesën e madhe, nesër priten reshje shiu

Nga nesër, gradualisht mbi vendin tonë pritet depërtimi i masave ajrore relativisht të paqëndrueshme, të lagështa dhe më të freskëta me origjinë veriperëndimore. Moti...

Sa na kushton një zjarrvënie!

Nga: Dritan Hila Canadair, Viking, Bombardier jane emrat qe njihen avionët e shuarjes së zjarreve. Kushtojnë nga 35-65 milionë dollarë për njësi. Po kaq kushton...

Ekstradohet nga Greqia ish-anëtari i bandës së Cerrikut

Një ish-anëtar i Bandës së Cerrikut është ekstraduar nga Greqia. Nga Zyra Qendrore Interpol Tirana është kryer ekstradimi i shtetasit Bashkim Buzani, 50-vjeç. Ky...