India në kaos/ 20 milion të infektuar me Covid-19, kërkohet mbyllja e vendit

India ka kaluar një moment historik të zymtë prej 20 milion rastesh Covid-19 mes thirrjeve në rritje që vendi të shkojë në një bllokim kombëtar.

Të martën, India raportoi 357,229 raste të reja gjatë 24 orëve të fundit, ndërsa numri i vdekjeve u rrit me 3,449 pasi një vale vdekjeprurëse të virusit nuk tregoi shenja të ripërtëritjes.

Shumë ekspertë shëndetësorë besojnë se numri i vërtetë i të vdekurve në Indi është pesë deri në 10 herë më i lartë se të dhënat zyrtare, shkruan The Guardian.

Vendi vazhdoi të ndeshej me mungesat e oksigjenit dhe mungesën e shtretërve spitalorë dhe lehtësirave të ICU për pacientët me koronavirus, si dhe krematoriumeve të mbingarkuara me trupa, lideri i opozitës indiane Rahul Gandhi bëri thirrje për një bllokim mbarëkombëtar.

“Mënyra e vetme për të ndaluar përhapjen e kurorës tani është një bllokim i plotë”,- tha Gandhi në Twitter. Ai tha se “mosveprimi i qeverisë po vret shumë njerëz të pafajshëm”.

Ai u bëri jehonë thirrjeve nga Anthony Fauci, këshilltari kryesor mjekësor i Shtëpisë së Bardhë, i cili rekomandoi një bllokim mbarëkombëtar dhe një amplifikim të vaksinimit të vendit për të vënë nën kontroll infeksionet. “Situata në Indi është jashtëzakonisht serioze”, tha Fauci.